Uit het beheer Nieuw zakgidsje voor de Westerscheïdereservaten Vooral voor de gebieden waar veel excursies worden gegeven, is er veel vraag naar geschreven informatie over de terreinen. Dat geldt zeker ook voor onze reservaten in de Westerschelde, waar ieder jaar zo'n 12000 men sen worden rondgeleid. Voor de bezoekers van Saeftinghe is er al jarenlang een handzaam zakgidsje beschikbaar; de "Gids voor Saeftinghe" van George Sponselee en Mare Buyse. Voor de gebieden als het Zwin en de Verdronken Zwarte Polder waren tot nu toe alleen sum miere terreinfolders beschikbaar. Met de uitgave van de "Gids voor de Westerschelde-west" wordt in deze lacune voorzien. Na algemene hoofdstukken over het ontstaan, het landschap, de flora en de fauna van het weste lijk deel van de Westerschelde. worden in dit nieuwe zakgidsje uitgebreide beschrijvingen gegeven van de natuurgebieden die Het Zeeuwse Landschap in dit gebied beheert. Het boekje is rijk geïllustreerd met kleurenfoto's. De uitgave ervan kon tot stand komen dankzij een forse sponsor bijdrage van EPZ. Door EPZ wordt het gidsje gratis verspreid in de gemeente Borsele, Voor donateurs komt het te koop voor f 7,50 bij het bureau van de Stichting. WNF financiert schapen overgang bij Saeftinghe Op het tegen de zeedijk gelegen schapenbedrijf te Emmahaven, opgericht voor de begrazing van het Verdronken Land van Saeftinghe, zijn gemiddeld zo'n 600 schapen aanwezig. In het winter-halfjaar, en dan vooral in de lammertijd, komen de scha pen regelmatig naar de binnen dijks gelegen kooi. Een kudde van een paar honderd schapen die op weg van de kooi naar het schor, of omgekeerd, de dijk oversteekt, veroorzaakt aardig wat 'natuur-geweld' voor de grasmat van de zeedijk. Vooral in natte tijden ontstonden er in het verleden regelmatig pro blemen. De grasmat werd kapot gelopen en het talud werd afge trapt. Zo'n situatie is in Zeeland, groot geworden door zijn dijken, ontoelaatbaar. Begrijpelijk dat het waterschap, met zijn verantwoording voor de zee wering, Het Zeeuwse Landschap hierop aansprak. Bij de schapen overgang tegenover de kooi moesten structurele maatregelen getroffen worden. Delta-veilig uitgevoerd. In 1991 stelde het ministerie van LN&V geld beschikbaar om aan de binnenkant van de zeedijk met doorgroei-stenen een verharde schapenovergang aan te leggen en in oktober j.l. stelde het Wereld Natuur Fonds 15.000,- beschikbaar om de verharde dijkovergang aan de buitenkant van de zeedijk af te maken. Het werk is inmiddels uitgevoerd en de schapenovergang is aan alle kanten voorzien van degelijk hekwerk. De nieuwe overgang werkt prima en is waarschijnlijk ook naar wens van de schapen: gemak dient het dier. Deze voorziening past in het streven van Het Zeeuwse Landschap om. met in achtneming van de natuurwaarden, de practische uitvoering van het begrazings- beheer van Saeftinghe zo effi ciënt en zo veilig mogelijk te laten verlopen. Eén van de wensen die in dit verband voor het schapenbedrijf bij Emma haven nog staat, is dat ter plaatse voor het verkeer op de weg langs de zeedijk een maximum snelheid van 50 km wordt inge voerd. Snelverkeer en overste kende schapen, en trouwens ook vele overstekende bezoe kers aan Saeftinghe, is geen goede combinatie. GJB Verzoek om historische gegevens over kustbroed- vogels in Nederland In een samenwerkingsverband tussen de Dienst Getijdewateren van Rijkswaterstaat en SOVON wordt momenteel gewerkt aan de samenstelling van een gege vensbestand van alle "kustbroed- vogels" in Nederland: Aalschol ver, Eider, Kluut, Bontbekplevier, Strandplevier, Meeuwen en Stems. Hierbij gaat het om (schat tingen van) aantallen broedparen per gebied sinds 1900. Dit project is tevens onderdeel van het project "oude tijdreek sen" van SOVON, en heeft tot doel te komen tot een zo nauw keurig mogelijke reconstructie van het populatieverloop van de geselecteerde soorten sinds 1900. Ook wordt getracht een beter inzicht te krijgen in de factoren die de populatie grootten hebben bepaald (reproductie, sterfte, jacht, eirapen, verstoring, predatie, verontreiniging etc.). Een samenvatting van dit project zal verschijnen in de vorm van een "Atlas van Nederlandse kustbroedvogels", waarschijnlijk als een speciaal nummer van Limosa. Wij zijn op zoek naar gegevens van genoemde soorten over aantallen broedparen per gebied en per jaar. Daarnaast zijn gegevens w elkom over aspecten als jacht op sterns (begin 20e eeuw t.b.v. de "hoedjesmode"), rapen van eieren t.b.v. consump tie, effecten van de Tweede Wereldoorlog, broedsucces etc. Alle gegevens uit het Waddengebied, Friesland, Groningen, IJsselmeergebied, Noord- en Zuid-Holland en het Deltagebied zijn welkom. Het gaat in de eerste instantie om ongepubliceerde gegevens, of gegevens die in moeilijk toegankelijke of weinig bekende bronnen (lokale vogeltijd schriften, archieven e.d.) staan. Reacties (gegevens of tips over waar we gegevens kunnen vinden) kunnen ongefrankeerd worden gezonden aan: RWS/DGW t.a.v. P.L. Meininger Antwoordnummer 217 4330 VB MIDDELBURG Zonsondergang boven de Westerschelde. 12

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 12