Saeftinghe definitief veilig begroeid met een zoute schor vegetatie. Wij willen dit zo houden en alleen als eigenaar is dat mogelijk. Een interessante bijkomstigheid is dat deze polder na enige aanpassingsinrichting ook dienst kan doen als vloedberging. Door deze bergingsmogelijkheid van vloedwater tijdens springtij zullen de waterstanden verder stroomopwaarts minder hoog zijn. Het is een excellent voor beeld voor onze Belgische buren om ook daar door ontpoldering de vloedberging te vergroten. Door Rijkswaterstaat zijn grote voordelen berekend. Niet alleen zal het veiliger wonen worden met minder hoge waterstanden maar de eb en vloedstromen zullen ook versterken, waardoor de Westerschelde op natuurlijke wijze op diepte wordt gehou den. Dure baggerwerken worden dan overbodig om de scheepvaart naar de Antwerpse havens veilig te stellen. Met de aankoop en een zorg vuldig beheer zullen ook de natuurwaarden worden veilig gesteld. Het zal definitief afge lopen zijn met de verstorende jachtactiviteiten. Gegarandeerd wordt dat de nieuwe schor- gronden niet opnieuw worden ontgonnen tot agrarisch land. Ook zal voorkomen worden dat de schorren verruigen door het wegvallen van de begrazing. Begrazing van de schorren met schapen en rundvee houdt de verscheidenheid van de begroeiing in stand. De laag afgevreten begroeiing staat er ook garant voor dat Saeftinghe inmiddels het grootste ganzen- opvanggebied van heel Zeeland is. In de winter worden er tot 40.000 stuks geteld. Het voedsel dat de ganzen op de schorren vinden hoeven zij niet in de aangrenzende polders te zoeken. Het beheer van Saeftinghe leidt er op deze wijze toe dat landbouwschade door ganzen- vraat aanmerkelijk wordt ver minderd. De begraasde schorren geven bovendien uitstekende mogelijkheden voor weide vogels om er te broeden en geven voedsel en rust aan vele tienduizenden eendachtigen. Saeftinghe verstandig beheren. Dat garandeert het behoud en de ontwikkeling van de natuur waarden. Onze Stichting staat daarvoor als zij het beheersrecht heeft verworven. Natuurlijk wil len wij u en vele anderen van al dat moois laten meegenieten. Dat doet onze Stichting door in het gebied excursies onder geleide te organiseren. Een team van 18 vrijwillige en enthousiaste natuurgidsen is hiervoor beschikbaar. Jaarlijks maken 10.000 mensen op deze wijze met het reservaat kennis. Tot nu toe is dit zo'n beetje de tax. Meer excursies zou de natuurwaarde aantasten en dat is vanzelfsprekend niet de bedoeling. Maarmeer is mogelijk! De Stichting heeft een plan uitgewerkt waarbij 3 x zoveel bezoekers het natuurgebied kunnen bezoeken zonder de natuurwaarde aan te tasten. De excursieduur wordt dan wel wat korter. De informatiemogelijk heden worden daarentegen in het plan vergroot door een oud binnenvaartschip in te richten als bezoekerscentrum. Geen overbodige luxe als U weet dat jaarlijks 20.000 mensen teleur gesteld moeten worden omdat de excursies zijn volgeboekt! Met de aankoop, de inrichting, het beheer en de realisatie van het educatieve plan voor meer recreatief medegebruik zijn grote bedragen gemoeid. Wij vertrouwen erop dat Rijk en Provincie fors zullen bijdragen. De plannen passen immers naadloos binnen het Overheids beleid dat voor dit gebied al zo vele malen is verwoord. Maar deze bijdragen zijn niet vol doende. De Stichting zal vele honderdduizenden guldens zelf bijeen moeten brengen. Wij zullen hiervoor een beroep doen op particuliere fondsen, sponsors en natuurlijk ook op bijdragen Van u - onze eigen donateurs. U zult via dit tijd schrift op de hoogte worden gehouden van de resultaten. R.J. Willems De Stichting heeft veelomvatten de plannen voor haar belang rijkste reservaat Het Verdronken Land van Saeftinghe. Dit inter nationaal vermaarde natuur gebied vereist een veilige haven in handen van de natuurbescher ming -niet gedeeltelijk maar geheel. Na jarenlange onderhan delingen is overeenstemming bereikt over de aankoop van 543 ha particulier bezit. Na deze aankoop zal het gehele reservaat van maar liefst 3100 ha onder het beheer van de Stichting vallen. Tot deze aan koop behoort ook een buiten dijks gelegen polder. Bij zware storm in januari 1990 is de zomerdijk van deze polder doorgebroken. Eb en vloed hebben weer vrij toegang tot land dat 2 jaar geleden nog aardappelen en vlas voortbracht. Ongelooflijk hoe snel de natuur haar rechten terugneemt. De gehele polder is in korte tijd doorgebroken nerkadc voor de cnapolder. 13

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 13