Van de redactie 8e jaargang nr. 4 december 1992 Onze groene ruimte HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting ..Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Rek.nr. 51.03-36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Kees van Gilst M. Jacobusse Hannie Joziasse Advertenties en promotie PUBLIBORN advertising ik promotion Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Agenda Van de redactie Strand plevieren De ecologische atlas van dagvlinders Genoeg Zeeuwse ruimte windmolens Uit het beheer Saeftinghe definitief veilig Week van het landschap Kees van Gilst ziet het landschap met andere ogen Het slijk der aarde Twee visies op het landschap Het milieubeleid van EPZ 10 12 13 14 16 18 20 22 Omslagfoto Duobeeld uit de serie 'twee visies op het landschap' (zie ook pag. 20, 21 De laatste jaren zijn er heel wat Rijksnota's verschenen over de gewenste inrichting en de gebruiksmogelijkheden van het landelijk gebied - onze groene ruimte. Nota's over land- en tuinbouw, natuur, landschap, openluchtrecreatie, toerisme, bosbouw, visserij en wat al niet meer. Al deze beleidsnota's belichtten hun eigen vakgebied en van enige afweging tussen de verschillende gebruikersgroepen was nauwelijks sprake. Deze leemte wordt ingevuld met het Struktuurschema Groene Ruimte. De verschillende facetstudies zijn nu samengebracht in één Rijksvisie. Er is veel gewikt en gewogen, want er waren heel wat wensen en ons landje is maar klein en dichtbevolkt. Opvallend is dat voor natuur en landschap een ruime plaats is ingebouwd. De wens van velen om zorg te dragen voor een gezond milieu en een rijk geschakeerde natuur heeft het vaak bij de afweging van verschillende belangen gewonnen. Voor dit beleid is een breed draagvlak onder de bevolking ontstaan en de Rijksoverheid heeft hier terecht consequenties uit getrokken. Het moet afgelopen zijn met de verslechtering van het milieu en de teloorgang van natuur en landschapswaarden. De land inrichtingsprojecten. nog niet zo lang geleden het Rijksinstrument waarmee zoveel landelijk schoon verloren ging wordt nu ingezet voor een nieuwe face-lift van het landelijk gebied. Natuur en landschap worden met dit instrument veiliggesteld en versterkt. Vooral in Zeeland zal het Natuurbeleidsplan via landinrichtingsprojecten worden gerealiseerd. Daarnaast wordt een adequate veiligstelling van de belangrijke natuurkernen als vanzelfsprekend verwoord. Zo n natuurkern is bijvoorbeeld Saeftinghe (zie elders in dit nummer). Ook de buitendijkse wateren krijgen veel aandacht. Waar het uit een oogpunt van natuur behoud noodzakelijk is zal bijvoorbeeld de visserij of recreatie een stapje terug moeten zetten. De Rijksoverheid kiest er voor de hoofdlijnen van beleid zelf te blijven sturen. Een juiste keus. Inherent aan deze keuze is dat de provinciale beleidsvertaling en invulling gedecentraliseerd wordt. Om de Rijkshoofdlijnen te sturen heeft het Kabinet besloten de Landinrichtingsdienst en de Dienst Beheer Landbouwgronden samen te voegen tot een landelijke uit voeringsdienst. Daarnaast is besloten om voor de financiering van het natuurbeleid een landelijk Groenfonds in te stellen en hiervoor extra middelen vrij te maken. De natuurbescherming kan met deze structuur instemmen. Wel is het hierbij noodzakelijk om voldoende beleidsruimte en zeggenschap aan het regionale niveau over te dragen om een enthousiaste invulling van het beleid te waarborgen. Onze Stichting vertrouwt erop, dat ook dit evenwicht wordt gevonden. Natuurbeleid is immers iets waar we allen verantwoordelijkheid voor dragen: Op internationaal, nationaal en regionaal niveau! R.J. Willems 3

Zeeuws Landschap | 1992 | | pagina 3