Natuurbescherming gevolg van gebrek aan belang stelling ten onder gegaan. Van deze afdelingen is al het archief materiaal verloren gegaan. Na de heroprichting schommel de het ledental van de afdeling jarenlang tussen de 30 en 40. In 1963 kwam er een nieuwe start. Het ledental was gestegen tot 47. Op een bestuursvergadering werd het voorstel gelanceerd een afdeling Walcheren op te richten. Het bestuur juichte dit plan toe. Op Walcheren waren toen 20 leden. Tijdens een dia presentatie op 13 december 1963 werd het bestuursvoorstel ter sprake gebracht. De Walcherse leden voelden daar niet veel voor en wilden de bestaande toestand handhaven. Op 7 augustus 1964 overleed onze voorzitter de heer B.J.J.R. Walrecht. Dat was voor de afdeling een grote slag. De heer Walrecht was natuur historisch zeer deskundig in het bijzonder op het gebied van wespen en bijen. Van zijn hand verschenen vele artikelen in enkele natuurwetenschappelijke bladen. Op 20 maart 1957 werd aan hem de Heimans en Thijsseprijs uitgereikt voor zijn vele activi teiten op veldbiologisch gebied. De heer Walrecht genoot ook grote bekendheid door zijn natuurstukjes in de P.Z.C. onder de titel: "Onder Zeelands hoge hemel" door hem ondertekend met Barend Zwerfmans. Het jaar 1965 werd het Thijsse- jaar genoemd. We herdachten dat op 25 juli 1865 de heer Jac. P. Thijsse het levenslicht aan schouwde. De afdeling Zeeland wilde de man, aan wie natuur- minnend Nederland zoveel dank verschuldigd is, eren. De Walcherse leden namen het initiatief een Thijsse-herdenking te organiseren. Toen de Stichting Het Zeeuwse Land schap daarvan lucht kreeg vroeg, haar voorzitter de heer T. Lebret of het landschap daarin mocht participeren. Daar hadden we geen bezwaar tegen. De Concert- en Gehoorzaal te Middelburg werd ons gratis door het gemeentebestuur van Middelburg ter beschikking gesteld. De bekende natuurkenner en publicist Ko Zweeres werd gevraagd een herdenkingsrede te houden. Verder werden enkele oude films vertoond waarop we de heer Thijsse zagen en hoorden spreken. De bijeenkomst werd een groot succes. In het jaar 1968 werd een natuurbeschermingscommissie in het leven geroepen. Van verschillende gemeenten werden de bestemmingsplannen bestudeerd. Ook is er actie ondernomen voor een ganzen- reservaat in de Zak van Zuid- Beveland. De werkgroep heeft ook kunnnen voorkomen - in een gezamenlijke actie met de Stichting Het Zeeuwse Landschap- dat de rondweg om Middelburg door een deel van het Landgoed "Ter ITooge" zou gaan lopen. Eveneens hebben we gezamenlijk bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een vuilstortplaats aan de Meinersweg te Mariekerke. Met succes werden stappen ondernomen bij de Dienst der Domeinen om het schor gelegen aan het Veerse Meer (de Caisson) te Veere in bescherming te krijgen. Al deze activiteiten begonnen ons boven het hoofd te groeien. Het K.N.N.V.-lid de heer J.H. Groeneweg onderkende dat en kwam met het voorstel 0111 in Zeeland de milieuactiviteiten te bundelen. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor het zover was. Als resultaat van veel onderhandelen kon eindelijk op 11 oktober 1971 het Zeeuws Coördinatie Orgaan worden opgericht. Door fusie van het Coördinatie Orgaan met de vereniging Milieuhygiëne Zeeland thans genaamd de Zeeuwse Milieu Federatie. Vanaf 1972 werd de natuur beschermingsgedachte in daden omgezet. Ongeveer acht jaar hebben we dunningswerkzaam- heden uitgevoerd in het bos van het landgoed "Ter Hooge". De eerste jaren was het vlier bomen kappen. Later zijn we bomen gaan uitdunnen. De eigenares, de stichting Van Lynden-Ter Hooge, gaf ons toestemming het hout te verkopen ten bate van de verenigingskas. Dat heeft de vereniging een aardige cent opgeleverd. In die jaren waren ook enkele K.N.N.V. - leden door de stichting Van Lynden- Ter Hooge aangesteld als toezichthouder. In samenwer king met het Staatsbosbeheer hebben we in "Ter Hooge" twee percelen met bos ingeplant. We hebben deze werkzaamhe den verricht totdat de stichting Het Zeeuwse Landschap het beheer over het bos van het Landgoed kreeg. De afdeling op excursie in Voorne's duin. 10

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 10