De paddestoelen van Schouwen iiegenzwam komt >k in Zeeland voor. cervormige tuifzwam. haartjes, ovaal, sikkelvormig. Voor de voortplanting van de paddestoelen zorgen deze sporen die hetzij door dieren, maar vaker door de wind meegevoerd worden. Dat sporen zich als wereldreizigers kunnen ontpoppen blijkt uit de knalgele paddestoel die in de huiskamer in bloempotten kan groeien. De sporen van dit exemplaar zijn overgewaaid uit Australië. Terechtgekomen in zo n bloempot boven de verwarming en regelmatig voorzien van water waant de reiziger zich in de tropen en ontwikkelt zich volledig". Wint Kuijs tikt momenteel zijn derde boek in de reeks "Paddestoelen van Hoelang houden paddestoelen zijn nieuwsgierigheid al vast? "In het begin van de jaren '60 was ik lid van de Vogelwacht Zuid- Beveland die er op een bepaald moment mee stopte. Daarna was de stap naar de KNNV snel gezet en ik ben daar toegetreden tot het bestuur van de jeugdafdeling en de excursie commissie. Onze vereniging is daarna opgesplitst in een afdeling Walcheren en Zuid- Beveland. Destijds fotografeerde ik paddestoelen en ik vroeg me dan weieens af wat ik nou eigenlijk gefotografeerd had, zodoende." Zijn huidige boek betreft zijn paddestoel bevindingen op Noord- Beveland. Daarvoor werden respectievelijk Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland onder de loep genomen. Zijn er nog opvallende dingen? "Het enige wat opvalt is dat er verschil is in het voorkomen van paddestoelen tussen duinrijke en duinarme gebieden. De duinen, dennebossen en het loofhout herbergen duidelijk Het rapport 'De paddestoelen van Schouwen' van de hand van Kuys geeft een gedegen en deskundig overzicht van de soorten die voorkomen op Schouwen-Duiveland. Het is te bestellen bij de auteur door overmaking van 21,40 op giro 57.19.596 t.n.v. W.D.J. Kuys, Bongerd 58, 4462 TC Goes, onder vermelding van 'Paddestoelen Schouwen'. andere families. Wat ook interressant is, zijn gegevens van vroeger. De sikkelkoraalzwam en Clavarinopsis die een Middelburgse arts in 1936 had geregistreerd krijgt nu weer (of nog) een plaatsje in mijn volgende boek. Trots gevonden in het waterleidingduingebied Oranjezon en klaar voor registratie in "Paddestoelen van Walcheren". Ik heb ook een lijst van paddestoelen die tussen 1844 en 1847 in de Wilhelmina- polder bij Goes en de Middel- zwakepolder bij 's Gravenpolder voorkwamen en de meeste ervan vind ik nu nog terug". Over zijn boeken: "Op Zuid-Beveland heb ik 640 soorten kunnen ontdekken, op Schouwen 780. Noord-Beveland loopt tegen de 600, maar ik denk toch dat Walcheren de topper wordt, al heb ik nog geen exacte getallen". Paddestoelen groeien het hele jaar door en ook de lente heeft z'n eigenheimers: nonnekapje, morielje en vingerhoedje laten zich graag uitgebreid bewon deren tijdens een tocht door de natuur. 17

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 17