Internationale kiekendieven- bijeenkomst in Saeftinghe door André Bourgonje Door de leden van de Vogelwerkgroep van "De Steltkluut" werd van 22 tot 24 februari 1992 rond het Verdronken Land van Saeftinghe nu al weer voor de vierde keer het inmiddels internationale kiekendievenweekeinde gehouden. In 1984 werd vanuit Engeland een project gestart om de slaapplaatsen van blauwe kiekendieven in de winter te volgen. Behalve op veel plaatsen in Groot-Brittannië werd ook op het vaste land van Europa op verschillende plaatsen deelgenomen aan dit projekt. I let was reeds lang bekend dat rond Saeftinghe 's winters heel wat blauwe kiekendieven waren te vinden. Het lag voor de hand dat de leden van de Vogelwerkgroep van Natuurbeschermingsvereniging "De Steltkluut" besloten om ook aan deze winterslaapplaats- tellingen mee te gaan doen. Om de eigenlijke slaapplaatsen te ontdekken werd op verschil lende plaatsen langs de dijken van Saeftinghe tegen het vallen van de avond gepost om te zien welke richting de vogels aan hielden als ze richting slaap plaats vlogen. Na een aantal malen deze vliegrichtingen te hebben genoteerd werd de vermoedelijke ligging van de slaapplaats duidelijk. Bij deze eerste pogingen leek het om zo'n 15-20 vogels te gaan en navraag bij de coördinator voor het projekt in Nederland leerde dat dit dan gelijk een van de grotere slaapplaatsen van Nederland zou zijn. Gestimu leerd door dit eerste succes werd besloten om het daarop volgende seizoen serieus mee te gaan doen aan de blauwe kiekendieven slaapplaatsen tellingen. Bij aanvang van het seizoen 1988-1989 bleek al snel dat Saeftinghe de grootste slaap plaats van Nederland en op dat moment ook van Europa bezat. De interesse van zowel de Nederlandse als de Engelse en de Franse coördinator was snel gewekt en zij wilden zo snel mogelijk deze slaapplaats met eigen ogen komen bekijken. Hierdoor was het eerste kieken- diefweekeinde in Saeftinghe een feit. Tijdens deze eerste winter werd al een maximum van 43 vogels op de slaapplaats geteld. Omdat de slaapplaats zeer dicht bij de dijk lag op een voor de waarnemers makkelijk te bereiken plek konden de tellingen op een comfortabele en nauwkeurige manier worden uitgevoerd. Verder werd het idee opgevat om via de analyse van braakballen wat meer over het voedsel te weten te komen. Deze braakballen konden immers zo vlak onder de dijk betrekkelijk makkelijk worden verzameld. De eerste ontmoe ting met de coördinatoren in februari 1989 werd een groot succes met een fraaie telling van 34 vogels op de slaapplaats. Voor onze gasten was het de eerste keer dat ze een grote verzameling kiekendieven op een slaapplaats zagen. De meesten wisten ook niet dat kiekendieven buitendijkse brakwater schorren konden gebruiken om te slapen. In de winter 89/90 bevond de blauwe kiekendievenslaapplaats zich op dezelfde plek zodat de tellingen en het verzamelen van de braakballen weer regelmatig konden plaatsvinden. Het maximum lag zelfs op 54 vogels. Tijdens de kieken- dievenbijeenkomst in februari werden er ook meer dan het jaar ervoor geteld namelijk 43. Dit was de eerste winter sinds het stoppen van de jacht in Saeftinghe. Dit had belangrijke consequenties voor het kieken- dievenonderzoek. In de winter 90/91 bleek het aantal grauwe ganzen in het schor fors te zijn toegenomen. Vermoedelijk door de grotere rust in het gebied (geen jacht) verspreidden ze zich meer over het hele schor tot aan de zeedijk. Dit had tot gevolg dat de slaapplaats van de blauwe kiekendieven nu dooi de grauwe ganzen op zoek naar zeebieswortels herschapen werd in een modderpoel. Ook ging hierdoor de rust op de slaap plaats verloren: de groepen grauwe ganzen zijn zeer luid ruchtig en kiekendieven zijn voor een deel op hun goed ontwikkelde gehoor aan gewezen om op de slaapplaats vijanden te lokaliseren. Gevolg was dat de kiekendieven elders in het schor gingen slapen op een plek die zeer moeilijk te bereiken was. Bovendien verspreidden de vogels zich meer over het gebied, waardoor het tellen moeilijker werd. Bij de pogingen om de nieuwe slaapplaats van de blauwe kiekendieven te lokaliseren werd vastgesteld dat er een relatief groot aantal bruine Kiekendief met ganzen in Saeftinghe. Waterverfschilderi van de bekende vogelschilder Bmc Pearson, die een kiekendieven- weekend in Saeftinge bijwttonde. 18

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 18