1 vallende bruine I iekendief. kiekendieven in het schor van een slaapplaats gebruik maak ten. Aangezien deze vogels normaal gesproken over winteren in Afrika of rond de Middellandse Zee was het interessant om te proberen wat meer over het gedrag van deze zeer noordelijke overwinteraars te weten te komen. In deze periode werd dan ook regelmatiger de bruine kieken dieven- slaapplaats geteld wat een onverwacht hoog maximum van 33 vogels opleverde. De blauwe kiekendieven waren dus moeilijker te volgen maar toch werd er nog een maximum van 36 vogels vastgesteld. Dit nieuwe verschijnsel van zo noordelijk overwinterende bruine kiekendieven trok dat jaar tijdens het jaarlijkse week einde de meeste aandacht. Ditmaal had de Engelse coördi nator ook een bekende Engelse schilder uitgenodigd die ondanks de soms zeer lage temperaturen een paar prachtige waterverfschilderingen van bruine en blauwe kiekendieven in de buurt van hun slaap plaatsen maakte. Enkele malen moest hij stoppen met de water verf omdat het water bevroor! Een van zijn schilderingen is hiernaast afgedrukt. Onder andere na inzending van dit werk heeft deze schilder Bruce Pearson in 1991 de "World Wildlife of the Year Artist" prijs gewonnen. Tijdens de zomer van 1991 kwamen er berichten binnen van een enorme slaapplaats van blauwe kiekendieven in NederSaksen in NW Duitsland. Er zouden twee winters achter elkaar meer dan 200 vogels op een slaapplaats zijn geteld. Saeftinghe had dan ook niet langer het record in West- Europa. De mensen die deze slaapplaats volgden werden meteen uitgenodigd om het volgende Kiekendiefweekeinde in februari 1992 bij te wonen. In Vlaanderen was inmiddels een projekt gestart om blauwe kiekendieven te merken om ze zodoende beter te kunnen volgen. Men kan dan bijvoorbeeld te weten komen of de vogels de hele winter dezelfde slaapplaats gebruiken of niet en hoever ze van de slaapplaats vandaan gaan om aan voedsel te komen. Na een winter waren er enkele interessante resultaten behaald en de organisatoren van dit projekt wraren zeer geïnteres seerd om wat meer hierover te vertellen. Gaandeweg werd het idee geboren om ditmaal ook een wat meer fonneel deel aan het weekeinde te verbinden: namelijk een avond waarop een ieder wat over lopende onder zoeken zou kunnen vertellen. Om het internationale karakter nog verder te onderstrepen belde de Engelse coördinator om te vragen of het in orde zou zijn als hij iemand uit Noord- Ièrland mee zou nemen. In het gebied waar deze Noord Ier actief is had namelijk een blauwe kiekendief in een boom genesteld hetgeen zeer onge bruikelijk is. Door dit voorval was zijn interesse voor kieken dieven gewekt. Bovendien had hij nog nooit een bruine kieken dief gezien. Vanuit Noord- Frankrijk had de Franse coör dinator intussen gemeld dat hij met een sterke delegatie van 8 kiekendievenvolgers uit onder andere Lille. Duinkerken en Sedan zou komen. Voor de meeste deelnemers was het hun eerste bezoek aan Saeftinghe. Het merendeel van hen was zeer onder de indruk van eerste kennismaking met het Verdronken Land. Helaas was de onv olwassen zeearend die al het hele winterseizoen aanwezig was geweest kort voor het bewuste weekeinde vertrokken. Mogelijk dat hij samen met de hoofdmacht van de grauwe ganzen richting Noordoost getrokken was. Kiekendieven waren er echter genoeg zowel bruine: maximaal 29 op de slaapplaats als blauwe: op twee verschillende slaapplaatsen in het gebied. Het avond programma met kiekendieven- lezingen was een groot succes en alle aanwezigen waren het er over eens dat Saeftinghe met zijn kiekendieven in de winter een meer dan uitstekende plek is om zo'n kiekendieven- bijeenkomst te organiseren. De resultaten van de analyses van de braakballen van zowel de bruine als de blauwe kieken dieven zullen worden gepubli ceerd in een wetenschappelijk tijdschrift. 19

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 19