Van de redactie- 9e jaargang nr. februari 1993 Dankbetuiging aan sponsers i HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting ..Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Land lust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03-36.16" Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Chiel Jacobusse omslag, 6. 7, 16. 20, 21, 24 Hannie Joziasse 17, 21 (groene kikker) Kees de Kraker 5 Henk Mandemaker 10, 12 Richard Struyk 13, 14, 15 Bruce Pearson 18 Archief ZL 19 Advertenties en promotie PUBLIBORN advertising promotion Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave Van de redactie 3 Het Zeeuwse landschap na de ramp 4 Wandelingen door het Zeeuwse landschap Zestig jaar natuurstudie in Zeeland 9 Stinzenplanten; fine fleur van Walcherens Manteling 13 Op een grote paddestoel 16 Internationale kiekendieven- bijeenkomst in Saeftinghe 18 Uit het beheer 20 Drinkputten 21 De inlagen van Noord-Beveland 24 Omslagfoto Verzoetende kreek op de Slikken van de Heen. Dit nummer opent met een beschouwing over de gevolgen die de stormvloedramp van 1953 gehad heeft voor het landschap. Vooral de Delta werken hebben heel ingrijpende veranderingen teweeggebracht voor de Zeeuwse natuur. Het wegvallen van het getij in een deel van de Deltawerken, maar ook de daaraan verbonden verandering van de infrastruk- tuur hebben het Deltagebied diepgaand beïnvloed. Veel natuur is verloren gegaan, maar anderzijds zijn er nieuwe waar devolle gebieden bijgekomen, zoals bijvoorbeeld de Plaat van de Vliet die in dit nummer beschreven wordt. Tijdens de uitvoeringsfase van de Deltawerken is meer en meer rekening gehouden met de belangen van natuur en landschap. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan de inzet van de natuurbescher mingsorganisaties. Toen de Deltawerken begonnen waren dat kleine groepjes enthou siastelingen die zich meer wijdden aan natuurstudie dan aan beïnvloeding van het overheidsbeleid. Toch zijn het met name die amateursorgani- saties die een voortrekkersrol gespeeld hebben om burgers en overheid meer natuurbewust te maken. Eén van die organisaties is de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, die ruim 60 jaar geleden een Zeeuwse afdeling kreeg. Een deel van dit nummer is gewijd aan het 60- jarig jubileum. Er wordt een beeld gegeven van de geschiedenis van de Zeeuwse KNNV-afdelingen, maar ook wordt aandacht besteed aan de huidige aktivitei- ten. Nog steeds staat natuur studie centraal, maar het is mede dankzij de KNNV dat inmiddels flink uitgegroeide organisaties als I let Zeeuwse Landschap en de Zeeuwse Milieufederatie zo tot bloei konden komen. Want natuur wetenschappelijke gegevens vormen vaak de basis om een terrein veilig te kunnen stellen. Een sprekend voorbeeld vormt het Abbekinderse Bos bij Goes. Het was dankzij gedegen inventarisaties van de KNNV dat voldoende argumenten konden worden aangedragen om dit gebied in stand te houden. Ook voor het beheer van gebie den spelen de gegevens die door enthousiaste amateurveld- biologen verzameld worden een belangrijke rol. Wat dat betreft is er ook erg veel werk verzet door de regio nale Zeeuwsvlaamse natuur- clubs, de Steltkluut en het Duumpje. De internationaal belangrijke slaapplaatsen van kiekendieven in Saeftinghe worden door hen op de voet gevolgd. Samen met de al jarenlange uitgevoerde watervogeltellingen leveren deze gegevens inzicht op in de verstoringsgevoeligheid van verschillende terreindelen. Het uitvoeren van beheerswerk en de routes die voor de excursies gekozen worden, worden daarop afgestemd. Het zijn maar een paar voorbeelden uit een lange reeks die het belang van de regionale natuurbescher mingsorganisaties illustreren. Ze maken echter voldoende duidelijk hoezeer ook de terreinbeherende organisaties van hun werk profiteren. We wensen de jubilerende KNNV van harte geluk en spreken de hoop uit dat we nog jarenlang vruchtbaar kunnen samen werken. Chiel Jacobusse. TECHN. HANDELSBEDRIJF VAN GILST 's Heer Hendrikskinderendijk 103, 4461 EA Goes PHILIPS LIGHTING BV Mr. F.J. Haarmanweg 25, 4538 AN Terneuzen DOW BENELUX B.V. Postbus 48, 4530 AA Terneuzen 3

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 3