Toekomst Oever van een drooggevallen zandplaat in de Grevellngen. generaties na ons veiligheid moet bieden. Het Deltaplan deed nieuwe, zoute meren ont staan, maar het verbrak tevens het isolement van de Zeeuwse eilanden. De recreatie nam stormachtig toe: bungalows, zomerwoningen, hotels, cam pings en jachthavens markeren de kustlijn. De verblijfsrecreatie in Zeeland is in 40 jaar tijds gegroeid van 1 naar 14 miljoen overnachtin gen per jaar, en van onze bestuurders mag dat best nog wat meer zijn: 20 miljoen in 2010. Het Zeeuwse boerenland moet één groot toeristisch product worden. Het grootste conflict voor de nabije toekomst is de confrontatie tussen natuur en recreatie. Natuur en open luchtrecreatie gaan heel lang samen, totdat de druk te groot wordt en de natuur het loodje legt. Dan kan men alleen nog lopend tussen manshoog prikkeldraad van de duinen "genieten". Walcheren verdronken in 1944, grote delen van Zeeland getroffen door de Ramp in 1953. De stoffering van het Zeeuwse landschap zoals we die nu kennen is op veel plaatsen nog heel erg jong. Hoe zag Zeeland er vroeger, een paar eeuwen geleden, uit Het bestond uit geïsoleerde eilanden, meerdere dagreizen verwijderd van het verre Holland. De grondwater stand was veel hoger dan tegen woordig. 's Zomers was het contrast tussen de zoute, laaggelegen kwelgronden en de hoger gele gen zoete gronden scherper clan nu. Op de zandige kreekruggen, de kernen van de eilanden, en in de binnenduinnen, gebieden die zelfs bij zeer hoge water standen droog bleven, lagen nogal wat buitenplaatsen met bosaanplant. de "plantages", 's Winters stonden grote delen van de moergronden blank; het overtollige regenwater kon maar moeilijk worden afgevoerd. De indruk bestaat dat er veel meer bomen in het landschap stonden dan heden ten dage, oude bomen op dijken en langs hoger gelegen wegen, bij buitenplaatsen, geriefbosjes bij boerderijen en rondom dorpen. Er stonden andere gewassen op de velden dan tegenwoordig. Kleine akkers met tarwe, bonen, vlas en niet te vergeten de meekrap; uit de wortels van deze plant is eeuwenlang een rode kleurstof bereid. Meer dan 100 meestoven stonden verspreid over de provincie. Hoe zal het Zeeuwse landschap er in de toekomst uitzien De klassieke ruilverkaveling veran derde in de jaren 70 langzaam in "landinrichting" en voor de toekomst is de blik gericht op "natuurontwikkeling" G.W.Smallegange vult al vele jaren een paar kolommen in de PZC met landbouwvoorlichting. De toon van zijn stukjes is in de loop van de tijd veranderd en dat illustreert aardig de omslag in het denken die in de loop van de tijd heeft plaats gevonden. In de jaren 70 klonk een schampere toon over die wereldvreemde natuurbescher mers die van de vrije boer een parkwachter zouden willen maken. De toen nog kwetsbare natuurbeheerder werd als bliksemafleider gebruikt voor de veel dieper liggende gevoelens van onvrede met het land bouwbeleid. Nu is de toon geheel anders, en veel eerlijker. Ik citeer uit een PZC kolom van 5 januari 1993: "De landbouw van 50 jaar geleden bestaat niet meer. Er is geweldig veel veranderd. Land- en tuinbouw hebben aan hun opdracht van destijds (voedsel produceren) zo goed voldaan, dat ze ten onder dreigen te gaan aan hun eigen vlijt en succes. Het huidige landbouwbeleid is op sterven na dood". Het landelijk Structuurschema Groene Ruimte dat in 1992 verschenen is speelt in op deze ontwikkeling, maar Zeeland loopt helaas achterop. Grote oppervlakken landbouwgrond zullen aan de produktie worden onttrokken en ingericht worden als natuurgebied. Hier liggen ongekende mogelijkheden voor natuurbeschermingsorganisaties. De Zeeuwse natuur is immers in hoge mate maakbaar, door de eeuwen heen heeft de mens zich ermee bemoeid. Als de leefomgeving van planten en dieren wordt gemaakt, dan komen de bewoners vanzelf. Denk aan de Zeeuwse dijken met hun bijzondere planten, de buitenplaatsen met hun stinzenflora, de zoete inlagen met hun orchideeën en broedvogels, de vogelhillen in de zoute inlagen als broedplaatsen voor de grote stern en ga zo maar door. 5

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 5