Ruigtkniiden, zoals het wilgeroosje en de dauwforaam zijn talrijk op de Plaat van de Vliet. Kluut, fouragerend langs de oever. Het zijn vooral soorten van natte duinvalleien, zoals de parnassia, de winterbitterling en het duizendguldenkruid die de Plaat van de Vliet tot een ware botanische schatkamer maken. Langs de buitenrand van de plaat heeft zich spontaan een wilgenstruweel gevestigd en als het gebied aan zijn lot werd overgelaten zou het waar schijnlijk binnen vrij korte tijd helemaal dichtgroeien. Maar dat is uiteraard niet de bedoeling in een gebied waar zoveel zeld zame pioniers voorkomen. Om de openheid te behouden wordt het gebied begraasd met Przewalskipaarden die vanuit diverse Europese dierentuinen aangevoerd zijn. Zij zorgen ervoor dat de waardevolle kruidenvegetaties behouden blijven. Onmogelijk is dat helaas voor de moerasandijvie, die in de zomer een fraaie helgele band langs de oevers vormt. Dat is een zeldzame plant die kenmerkend is voor pas droog gevallen gronden. Na het eerste pioniersstadium verdwijnt de moerasandijvie onherroepelijk en nu al zien we het strookje langs de oevers ieder jaar smal ler worden. Het is een kwestie van tijd voordat het wilgen struweel naadloos aansluit op het aangrenzende ondiepe water. In dat water komen enorme waterplantenvelden van schede fonteinkruid en ruppia voor. De planten zelf, en al het dierlijk leven dat er tussen wriemelt vormen een rijke voedselbron voor watervogels. Przewalskipaarden zorgen ervoor dal hel gebied niet helemaal dichtgroeit. Middelste zaagbek, brilduiker, fuut, geoorde fuut en kuifeend zijn er zeer talrijk. En hoewel het om ontsnapte dierentuin vogels gaat, is het altijd weer een heel bijzonder gezicht om een flinke groep flamingo's te zien fourageren langs de Philipsdam. Het gebied draagt de naam "vogelboulevard" met ere. Al met al ingrediënten te over voor een boeiende excursie. Die houden we op zaterdag 17 april om 10.00 uur. Vertrek vanaf de uitzichttoren op de Philipsdam. Laarzen zijn noodzakelijk, kijkers gemakkelijk en honden taboe. Tot dan. 8

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 8