hoefdieren de plaats van de wilde type grazers in. Alhoewel de geschiedenis beheerst wordt door grote blinde vlekken op dit gebied bevestigen de oudste documenten uit de middel eeuwen dit beeld. In de schor- rengebieden van de Vier Am bachten (het huidige Oost Zeeuws-Vlaanderen) is er vanaf de dertiende eeuw sprake van kuddes schapen en herders die in de archieven opduiken als ze gezamenlijk van eigenaar veran derden. Vanaf diezelfde tijd werden de schorren en venen bedijkt en in cultuur gebracht. De wildernis verdween, maar keerde gedeeltelijk weer terug als gevolg van militaire inunda ties in de oorlog tegen Spanje. Vanaf 1584 lag het land tot voorbij Doel en Hulst weer voor de zee en herhaalde zich de beweidingsgeschiedenis tot in de tweede helft van onze eeuw- op het laatst overgebleven deel van het nu definitief verdronken Land van Saeftinghe. Deze schets mag duidelijk maken welke rol begrazing en beweiding altijd in het oever- gebied van het Schelde estua rium heeft gespeeld. Het oprichten t an twee nieuwe schapenbedrijven in Saeftinghe betekende evenwel niet dat de historische lijn eenvoudig werd doorgezet. Het dagelijks wachten van schapen in zo'n onherbergzaam gebied was te ver verwijderd geraakt van het maatschappelijk patroon. Er werd geëxperimenteerd met nieuwe systemen, rasters en parkeerw eiden de zeedijken) voor riskante periodes en vrij zwervende troepen schapen in het schor in veilige periodes. Om de dieren onder controle te kunnen houden - tussen twee vloeden moeten ze allemaal thuis gebracht kunnen worden - is het nodig dat ze vaste ver spreidingspatronen ontwikkelen, handige springers zijn en goede kudde-eigenschappen hebben. Dit zijn wilde type eigenschap pen die als regel in de heden daagse schapenrassen groten deels zijn verdwenen. In Emma- De kudde van Emmahaven haven werd daarom een fok- programma opgezet waarbij gebruik werd gemaakt van een bijzonder genetisch effect (heterosis) waardoor het wilde type zich weer kan manifeste ren. De aanwezige schapen van het engelse ras Suffolk (zwart koppen) werden gekruist met rammen van het slechts zeer ver verwante russische ras Romanov en de kruislingen van de eerste generatie - die Saeftinghers wor den genoemd - hebben de ge wenste wilde type eigenschap pen. Zij zwerven volgens vaste patronen door zo'n 600 ha schor en keren op een eenvoudig signaal, het zicht en de roep van herder en hond, spontaan langs hun eigen paden temg naar de basis bij Emmahaven. Op de gewone veemarkt zijn deze dieren en hun lammeren weinig of niks waard, ze wijken te zeer af van de dikbilfanta- sieën bij handelaren en con sumenten. Maar de betere koks en de betere slagers zijn ge voelig voor de speciale kwaliteit van de lammeren van de zoute weiden, en zo wordt er toch verkocht... zolang tenminste de kranten niet koppen met kreten over de vervuilde Schelde geïl lustreerd met foto's van schapen in Saeftinghe. Onderzoek mag hebben aangetoond dat de vervuiling geen aantoonbaar gezondheidsrisiko voor de dieren oplevert, maar publiciteit daarover - hoe postief ook - is wel een risiko voor het dagelijks bestaan van de hedendaagse schapenhouder in het schor. En dan dringt zich in toenemende mate het risiko op van de hoger wordende spring- c.q. storm vloeden. Meetgegevens van de Havendienst van Antwerpen af komstig van de peilschaal Pros- perpolder (vergelijkbaar met RWS-Bath en indicatief voor Saeftinghe) wijzen op een ver hoging van de hoogste vloed- standen met meer dan een meter gedurende de laatste twintig jaar. De oorzaak is vrijwel zeker de vermindering van het kombergend vermogen van het estuarium als gevolg van verzanding die weer het gevolg is van stroomvernauwing en baggerpraktijken. Het beheer van Saeftinghe is voorlopig niet zonder proble men. Als we ons laten inspire ren door wat we zien, het effect van wat wij doen, dan moeten we vaststellen dat de natuur in waterrijke gebieden als Saefting he snel en indrukwekkend kan reageren op een veranderend milieu. In vijfentwintig jaar is het onderwaterleven gedeci meerd als gevolg van waterver vuiling. De Zeehond, de Bruin vis, de Visarend en andere karakteristieke dieren aan het eind van het voedselnetwerk van de natuur zijn met hun prooidieren goeddeels verdwe nen. Maar in tien jaar is de be weiding hersteld, de jacht gestopt en is de toename van het aantal overwinterende gan zen en eenden en broedende weidevogels overweldigend. Als de vervuiling van de Schelde wordt teruggedrongen, en dat kan met de Rijn als sprekend voorbeeld, wacht ons onder water en in de lucht een min stens even groot effect. SCHAPEN VAN DE ZOUTE WEIDEf Moutons des prés salés Culinaire specialiteit, alleen bekend van de Bretonse kust, het eiland Texel en het Verdronken Land van SAEFTINGHE L. van Crimpen, A van der Poel Koninginnestraat 28. 4568 PT Nieuw Namen Tel. 01143-5717 B 00-31-1143-5717 12

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 12