Jan Boom: een ontdekkingsreis tussen maatschappij en natuur door Gert-Jan Buth Moeilijke tijden Nadat Het Zeeuwse Landschap in 1980 besloten had dat het voor het natuurbeheer van Saeftinghe noodzakelijk was de kwijnende schaapskudden sterk uit te breiden, werd via een advertentie in de vakpers naar een nieuwe schaapsherder gezocht. De keus viel daarbij op Jan Boom, die in 1981 als ondernemer begon met het opzetten van een grootschalig schapenbedrijf bij Emmahaven, aan de rand van Saeftinghe. Enkele jaren geleden werd het oorspronkelijke doel voor dit schapenbedrijf bereikt; 's zomers begrazen zo'n 700 schapen een gedeelte van Saeftinghe wat ongeveer 500 ha beslaat. Jan Boom vertelt over ruim tien jaar leven als schapenboer in een dynamisch schorrengebied. GJB: Je bent afgestudeerd moleculair bioloog, je was onderzoeker bij het Nederlands Kankerinstituut in Amsterdam; hoe ben je op Saeftinghe terecht gekomen JB: Eind jaren zestig ben ik mij met de milieu-beweging gaan bezighouden en kwam in het bestuur van de net opgerichte Waddenvereniging. Na enige jaren kon die vereniging enkele betaalde medewerkers aanstel len. Ik heb toen de overstap van onderzoeker naar aktie-coördi- nator bij de Waddenvereniging gemaakt. Het was in de begin jaren van de milieu-beweging, hectische tijden voor een aktie- coördinator. Grote zaken waar we mee bezig waren was het tegenhouden van inpolderingen in de Waddenzee, cle instelling van een Waddenwet en het opbouwen van internationale contacten. Toen we begonnen was bijvoorbeeld nog niet be kend dat wilde je de vervuiling van de Waddenzee terugdraai en. je bij de Rijnoeverstaten moest aankloppen, omdat ver vuild Rijnwater langs de Hollandse kust de Waddenzee bereikte. De werkzaamheden bij de Waddenvereniging slurpten zoveel energie dat ik wist dat dat maar een beperkte periode was vol te houden. Na 5 jaar ben ik daar weggegaan en had me ondertussen voorgenomen iets praktijk-gerichts met mijn milieu-kennis te gaan doen. Het boeide mij enorm om een 'ont dekkingsreis' tussen de maat schappij en de natuur te maken, en dat kon via het boeren bestaan. Ik ben compagnon geworden van een melkvee houder in Broek in Waterland. Dat bedrijf werd in de geolo gische zin omgebouwd: minder kunstmest, kruidenrijke weiden, mestverwerking via biogas, enzovoort. Na 4 jaar besloot ik zelf een bedrijf te stichten. Ik had me ondertussen, ook elders in Europa, al georiënteerd over de opzet van een schapen bedrijf. In die tijd verscheen de advertentie van Het Zeeuwse Landschap. De opzet van een schapenbedrijf dat tevens de natuur ten goede kwam paste precies in het beeld dat ik voor ogen had. Ik diende een bedrijfsplan in en werd mede op basis hiervan uit de grote groep sollicitanten gekozen. GJB; Wat trof je aan bij Saefting he toen je met liet schapen bedrijf begon ner in Saeftinghe 13

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 13