Het grootste brakwaterschor van West-Europa Vijf ton voor Saeftinghe De vogels Terugkeer van zeehond en bruinvis? Zeeland heeft een oerlandschap binnen de gren zen, dat zeldzaam is geworden in West-Europa. In het Land van Saeftinghe kleuren de schorren mee met de seizoenen en lopen de kreken en prielen vol en weer leeg met de getij - beweging. Hier is het oeroude ritme van de getijden nog zicht baar. Zoals Saeftinghe er uit ziet, zo zag ooit het hele delta gebied er uit. l)e wordingsgeschiedenis van Zeeland is in dit landschap zichtbaar. Alleen al hierom is behoud van het Land van Saeftinghe van zo groot belang, niet alleen voor deze pro vincie, maar voor het hele land. Particulieren blij ken zeer betrok ken te zijn bij het wel en wee van het schorrengebied. Naast de overheid hebben particulieren namelijk voor 325.000 gulden meebetaald in de aankoop van 543 hectare van het unieke natuurgebied. De Stichting Het Zeeuwse Landschap heeft nu het hele gebied in handen. De stichting wil het brakwaterlandschap met zijn zeer eigen planten en dierenwereld liefst houden zoals het is of nog mooier maken. Dat kost geld. Evenals het opzetten en inrichten van een bezoekerscentrum voor de groeiende stroom mensen, die er ook wel eens willen gaan kijken. Alles bij elkaar is er nog vijf ton nodig om dat doel te bereiken. Voor een internationaal gezelschap van vogels heeft het Land van Saeftinghe een grote aantrekkingskracht. Het gaat om grote aantallen. Tijdens de trek kunnen het er tienduizenden zijn. De dieren kunnen in het voedselrijke gebied energie opdoen voor een volgende etappe in de vermoeiende tocht. U kunt hier in voor- en najaar bijvoorbeeld de prachtige lepelaar en de zeldzame visarend aantreffen. En de grauwe gans overwintert met vele tienduizenden. Maar ook als broedgebied is het schor van groot belang, bijvoorbeeld voor de bruine kiekendief, de blauwborst en de visdief. Dat moet minstens zo blijven, vindt u niet? Niet eens zo lang geleden, na de oorlog

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 16