Van de redactie 9e jaarqanq nr. 2 juni 1993 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting ..Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25. 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03-36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. E. Neve S. van Die voet W. Berger J. Midavaine A. Catrijsse Advertenties en promotie PUBLIBORN advertising promotion Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving Boom Kollektief, Goes Omslagfoto Luchtfoto van Saeftinghe Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 4, 5, 6, 14, 15, 16, 17, 25 7, 8, 9. 13. 14, 18 32 10, 11. 12 1. 15 22. 23 Inhoudsopgave Van de redactie 3 Saeftinghe: een schatkamer van leven 4 Saeftinghe en Het Zeeuwse Landschap Weiden aan de zee 10 Jan Boom: Een ontdekkingsreis tussen maatschappij en natuur 13 De verlanding van het Land van Saeftinghe 15 Het belang van het Verdronken Land van Saeftinghe voor de vis- en schaaldierfauna van de Westerschelde 18 Het Verdronken Land vanuit de ruimte 24 Grafveld 25 Een heel nummer van ons tijd schrift gewijd aan het Verdron ken Land van Saeftinghe: dan moet er wel iets bijzonders aan de hand zijn. Dat klopt. Sinds 1976 beheert het Zeeuwse Landschap ongeveer driekwart van het 3000 ha grote schorren- gebied in Zeeuws-Vlaanderen aan de Westerschelde. Vele tienduizenden hebben in de loop der jaren tijdens excursies kennis gemaakt met dit ruige natuurgebied. Ruim 540 ha van het gebied was nog in handen van een particuliere belegger. In 1992 deed zich de gelegen heid voor om dit gedeelte van het schor aan te kopen en het dus definitief veilig te stellen als natuurgebied. Rijk en Provincie kwamen Hink over de brug, maar er is nog 5 ton nodig om de aankoop te dekken en een goed beheer te waarborgen. Wij vragen uw steun aan deze aktie: u kunt symbolisch mede eigenaar worden van dit unieke natuurgebied door een bijdrage van 50 cent per vierkante meter over te maken. Het grootste brakwaterschorrengebied van geheel West-Europa komt daarmee in handen van één beheerder die als uitgangspunt hanteert: de natuur voorop, geen jacht meer, en bezoekers laten meegenieten van al dat moois. Saeftinghe kent een roerige geschiedenis. De schorren aan de Westerschelde werden in de middeleeuwen ingepolderd. Welvarende dorpen verrezen. Na 1570 ging het mis. Zware stormvloeden braken de dijken en overstroomden de jonge polders. Rond 1950 was een groot gedeelte van Saeftinghe opnieuw rijp voor inpoldering. Door een verschil van mening tussen de Belgen en de Neder landers is Saeftinghe tot op van daag gebleven wat het was, een schorrengebied. De Belgen wa ren tegen inpoldering vanwegen de komberging bij stormvloe den: ze waren bang voor water overlast in Antwerpen. Diezelf de Belgen kijken de laatste jaren toch met andere ogen naar Saef tinghe. Twee van hun vurige wensen zijn nog niet vervuld: de bochtafsnijding bij Bath, waardoor een kortere vaarweg ontstaat naar Antwerpen, en het Baalhoekkanaal dat langs de westkant dat langs de westkant van Saeftinghe snijdt en Antwer pen met de Westerschelde verbindt. Beide plannen vormen een bedreiging voor Saeftinghe. Het landschap van Saeftinghe in een paar grote woorden van gen? Oorspronkelijk, uitgestrekt, natuurlijk door de werking van eb en vloed. Maar daarmee vang je niet de sfeer. Ik ben er zelf sinds 1976 vele keren ge weest. Elk jaargetijde toont het schor zijn eigen gezicht. In het voorjaar het gekrijs van meeu wen en visdiefjes vanuit hun broedkolonies. De stilte en de hitte van de zomer, een schom melende. laag jagende bruine kiekendief heel dicht bij. Onver wacht kruist een schaapskudde je pad. Wat mij betreft is het schor in de herfst op zijn mooist als de zeeaster bloeit en de vegetatie nog net zijn mozaiek van grijzen en groenen toont en de najaarstrek van smienten, wilde eenden en wintertalingen op gang gekomen is. Maar ook 's winters als sneeuw en grim mig pakijs het gebied bijna onbegaanbaar maken, is het schor fascinerend. Dan waar deer je de kundigheid en het inzicht van een gids. Heeft u wel eens drie uur in de regen gelopen door een grijs en bedreigend landschap? Ook dat is Saeftinghe. Dan smaakt een borrel in het stamcafé van Emmahaven na afloop extra lekker. Saeftinghe betekent voor velen ook avontuur: baggeren door de slik, metersdiepe kreek beddingen "nemen", struikelen over nauwelijks zichtbare prie len in de begroeide bodem. Veel bezoekers vinden dit lijfe lijk contact met Saeftinghe toch wel het meest aantrekkelijke. Saeftinghe, een groots land schap. een Zeeuws oerland- schap ongedeeld in handen van één beheerder, het Zeeuwse Landschap. Dat is de beste ga rantie voor de toekomst. Helpt u mee aan de laatste loodjes? P.H. Nienhuis

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 3