Saeftinghe helemaal bij Het Zeeuwse Landschap Van polder naar schor en vloedberging 11 en extra financiële steun van onze Stichting. De ondernemer is van start gegaan op basis van een gezond bedrijfsplan. Het afgelopen jaar deed zich de mogelijkheid voor het nog niet bij onze Stichting in beheer zijnde gedeelte van Saeftinghe aan te kopen. Het betreft een oppervlakte van 543 ha waar onder de ca. 100 ha grootte Selenapolder. Deze gronden behoorden tot de le Wereldoorlog aan de zeer omvangrijke bezittingen van de Duitse Hertogelijke familie Von Arenberg en zijn ter voorkoming van confiscatie in oorlogssituatie ondergebracht in buitenlandse vennootschappen. Saeftinghe behoorde tot een van deze Ven nootschappen en was laatstelijk in handen gekomen van een vermogende Belg. Met de aankoop was een be drag van f 3.300.000,- gemoeid. Van deze aankoopsom dient de Stichting ca f 825.000,zelf te financieren. De koopovereen komst en daarmee de inbeheer- name vond plaats in december 1992. De aandelen dienen uiterlijk 1 juli 1993 betaald te worden. De betreffende grond was particulier eigendom en werd gebruikt als jachtveld. Te gen dit gebruik, dat onverant woorde verstoring van de hier verblijvende vogels met zich meebracht, is door de natuurbe scherming bezwaar aangetekend tot bij de Raad van State. Lopen de deze behandeling mocht inmiddels niet meer in het ge bied gejaagd worden. Ook de leeftijd van de eigenaar in aan merking genomen, was de tijd rijp voor onderhandelingen over de overdracht. Een dergelijke aankoop is zeldzaam en bracht uiteraard de nodige financieringsproblemen mee. Het grote belang voor een definitieve veiligstelling van dit majestueuze natuurgebied werd direkt ingezien door Staats secretaris Gabor van het Minis terie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. Zijn Ministerie zegde 50% in de verwervings kosten toe. De verschillende Statencommissies uit de Provin ciale Staten van Zeeland konden tijdens een terreinbezoek en gedegen informatieverstrekking eveneens overtuigd worden, doch de Provincie bleek slechts in staat om maximaal 25% in de aankoopkosten bij te dragen. Hiermee resteert dus nog een bedrag van 825.000,- dat onze Stichting uit eigen middelen dient bij te dragen. Bijzonder onderdeel van deze aankoop is de ca. 100 ha grote Avond in de Selenapolder 8

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 8