Meer bezoekers en een schip groep ursiedeelnemers kt een geul over Selenapolder. Als gevolg van dijkdoorbraken staat deze pol der sinds 1990 in open verbin ding met het eb- en vloedregiem van de Westerschelde. De voor malige akker- en weidegronden zijn inmiddels begroeid met zoutvegetaties. Een ontwikke ling die uit een oogpunt van natuurbescherming wordt toege juicht. Het geulenstelsel dat da gelijks de enorm krachtige eb- en vloedstromen moet verwer ken is echter niet in evenwicht met de natuur. Hierdoor stag neert water waardoor de polder minder geschikt is als broed- en fourageergebied voor vogels. De kracht van het water heeft inmiddels ook forse gaten in de ontsluitingsweg naar de buiten schorren geslagen en bedreigt de zeewerende dijk en de be scherming van een leidingen straat welke door het gebied loopt. Afgelopen jaar moesten verschillende noodmaatregelen worden uitgevoerd. Zo moest een noodbrug worden aange legd en waren vrij omvangrijke verdedigingswerken nodig om te voorkomen dat de hoofd waterleiding naar Zeeuws- Vlaanderen zou wegspoelen. Ook aan de zeewerende dijk werden beschermende maat regelen uitgevoerd. Voor de oplossing van deze forse problematiek is inmiddels een plan uitgewerkt. In de lengterichting van de Selena polder zal een geul worden uitgegraven die het debiet aan water kan verwerken. De vrij komende grond zal gebruikt worden voor de noodzakelijke versterking van de zeewerende dijk. Teneinde de ontsluiting van de buitenschorren veilig te stellen zal een doorwaadbare noodweg worden aangelegd. De kosten voor de uitvoering van dit plan zullen door de belanghebbenden gezamenlijk worden gedragen. Het Water schap draagt de kosten van de zeedijkversterking, onze Stich ting de kosten voor de aanleg van een wadweg en Rijkswater staat de kosten voor de inrich ting van de polder. Op deze wijze zal de Selenapolder ook dienst doen als bergingsgebied voor vloedwater. Het effect hiervan is dat de waterstanden stroomopwaarts minder hoog zullen zijn en de geulen in de Westerschelde als gevolg van sterkere stroming beter op diepte zullen blijven. De inrich ting van de Selenapolder, mede met een funktie voor vloed berging, wordt door Rijkswater staat als een proef gezien. Studies geven aan dat bij grotere ontpolderingen, meer stroomop waarts van de rivier, een situatie kan worden gecreëerd waarbij (dure) baggerwerken om de rivier op diepte te houden als vaarweg naar Antwerpen sterk kunnen worden verminderd en het ecosysteem in de Wester schelde weer een meer natuur lijk karakter kan krijgen. De animo van deelname aan geleide excursies door het reser vaat is onveranderd groot. Aan het aantal bezoekuren in het reservaat is een plafond gesteld om te voorkomen dat de natuurwaarden worden aan getast. Dit plafond ligt op 10.000 bezoekers of tewel 40.000 bezoekuren per jaar. De animo is zo groot dat jaarlijks ca. 20.000 mensen teleurgesteld moeten worden omdat het maximaal toe te laten excursies is volgeboekt. Realisatie van een bezoekerscentrum in combinatie met een verkorting van de gemiddelde excursieduur zal de opvangmogelijkheden vergroten zonder de bezoekersdruk in het reservaat zelf te vergroten. Het afgelopen jaar is veel over leg gevoerd en zijn plannen ontwikkeld om een dergelijk centrum te realiseren. De gedachten gaan hierbij uit naar een groot binnenvaartschip dat als bezoekerscentrum wordt ingericht en afgemeerd wordt ter plaatse van het oude haventje van Emmadorp. Net voor het ter perse gaan van dit nummer heeft het Water schap Hulster Ambacht zich uit dit project terug getrokken, zo dat aanpassing van de plannen noodzakelijk is! 9

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 9