Uit het beheer door Gert Jan Buth Jeugd werkte in de eendenkooi Inrichtingswerken in de Yerseke Moer Een derde aktiviteit rondom het thema water is een wandelroute die uitgezet is over de Krammersluizen. Daar bevindt zich een zout-zoet scheidings systeem om ongewenste vermenging van het water van de Oosterschelde en het Krammer-Volkerak te vermijden. Wie een gewone wandel excursie wil maken kan terecht op de zaterdagochtenden. Dan zijn er ecursies op de Plaat van de Vliet, waar onder meer fraaie duinvalleivegetaties en een kudde Przewalskipaarden te bewonderen zijn. valt. rijdt er in de Week van het Landschap een rijdende vogel- observatiehut over de parallel weg langs de Philipsdam. Een unieke mogelijkheid om kennis te maken met het rijke vogel leven. Een kennismaking met het leven onder water is in de Week van het Landschap moge lijk in de twee grote openlucht aquaria die worden ingericht. Het ene aquarium zal de flora en fauna van de Oosterschelde laten zien, terwijl in het andere die van het Krammer-Volkerak tentoongesteld zullen worden. Gedurende twee weken in juli was het een menselijke drukte van jewelste in de eendenkooi op St.Philipsland, normaliter een rust-oase voor vogels. In een eendenkooi kan slechts gedurende enkele weken van het jaar gewerkt worden. Eind juli arriveren reeds de eerste eenden op doortrek en vanaf die tijd tot het voorjaar moet het stil zijn in de kooi. Een eenden kooi vergt echter wel veel on derhoud. Bijvoorbeeld, kapotte rietschermen langs de vangpij- pen vervangen en paden in het bos rond de vangplas snoeien. Dit jaar stond het herstel van de oeverbeschoeiing langs de vangplas en de vangpijpen op het programma. Een grote klus. waarbij beheerder Ron Brouwer gebruik gemaakt heeft van natuurwerkkampen bij de kooi. Gemiddeld waren er zo'n dertig tieners gedurende twee weken bezig met het slaan van palen, aanbrengen van planken en het storten van grond langs de oevers. Met behulp van enkele professionele werkmensen is de beschoeiing over de grootste lengte vernieuwd, zodat er geen oeverafslag meer plaatsvindt. De eendenkooi verkeerd nu weer in een goede staat van onder houd, terwijl zo'n zestig mensen genoten hebben van een week vertoeven in een klein 'natuur- paradijsje', zoals ze het Ron naderhand via een ansichtkaart lieten weten. Ruim 230 ha van de Yerseke Moer, het grootste nog oor spronkelijke oudlandgebied van Zeeland, is in bezit van Het Zeeuwse Landschap. In het kader van de ruilverkaveling die in deze streek wordt uitgevoerd stelt de Landinrichtingsdienst geld beschikbaar 0111 de natuur- en landschapswaarden van dit reservaatsgebied te vergroten. Tussen augustus en november worden daarvoor cultuurtech nische werken uitgevoerd. Beheersdoelstelling voor dit reservaat is dat naast natuur- De eendenkooi in Anna Jacobapolder werd grondig opgenkapt door vrijwilligers. 12

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 12