Ontwikkelingen in en rond de Selenapolder a het kader van de 1 ndinrichting in de t rseke Moer wordt h i reservaatsgebied o tgerept gelaten. F.r vinden kleine inpassingen plaats tint een optimaal beheer te kunnen waarborgen. waarden ook de cultuurhistori sche waarden behouden blijven. De slootjes in het gebied geven het oude, kleinschalige verkave lingspatroon weer en vergroten de ecologische variatie. Een groot deel van de werken bestaat dan ook uit het uitdie pen van verlande sloten en in sommige gevallen, daar waar landbouwgrond wordt omgezet in natuurgebied, het weer terug brengen van historische, kron kelige slootpatronen. Bij deze graafwerkzaamheden wordt er voor gezorgd dat het gebied niet extra snel gaat ontwateren via de sloten. Door middel van al of niet dichte dammen in de sloten wordt regenwater straks langer in het gebied vastgehouden, zodat weer frequent moerassige situaties in dit oude veenland- schap aanwezig zullen zijn. Behalve sloten worden verland- de en gedempte veedrinkputten uitgediept. De veedrinkputten liggen op hoger gelegen zandige kreekruggen, zodat ze zoetwater bevatten, in tegen stelling tot de meestal zeer brakke sloten in het gebied. Een aantal bouwlandpercelen in de Yerseke Moer zijn onlangs ook in bezit van Het Zeeuwse Landschap gekomen. In het verleden is hier opgehoogd en geëgaliseerd. In deze percelen wordt het oorpronkelijk reliëf hersteld, waarna ze worden omgevormd tot natuurgrasland. De werken moeten voor november afgerond zijn, want dan is de Moer weer in bezit van duizenden kol- en rot- In het vorige tijdschrift is beschreven dat de zogenaamde Selenapolder bij Saeftinghe, een in 1990 ingelopen poldertje van ca 100 ha, door Rijkswaterstaat ingericht zou worden als kom- bergingsgebied. Uitgangspunt hierbij was dat als het komber- gingsgebied in het oostelijk deel van de Westerschelde vergroot wordt, er uiteindelijk minder intensief gebaggerd hoeft te worden om de vaargeul naar Antwerpen op diepte te hou den. Met het waterschap Het Hulster Ambacht was afgespro ken dat de bij de inrichting van de Selenapolder vrijkomende grond gebruikt zou worden om de zeedijk ter plaatse te be schermen. Bijkomend voordeel was, dat door de inrichtings werken voor de zogenaamde Gasdam in Saeftinghe, waarin onder ander de waterleiding van Deltanuts voor geheel Zeeuws- Vlaanderen ligt, het risico op afkalving door spontane schor- kreek-ontwikkeling verkleind zou worden. Het Zeeuwse Landschap, thans eigenaar van de Selenapolder, zou als uit vloeisel van de inrichtings werken het toegangspad naar de schaapskooien op De Noord verbeteren. Alhoewel er over de inrichtingswerken met alle betrokken partijen duidelijke afspraken gemaakt waren, heeft het waterschap op het laatste moment afgehaakt. Door Het Zeeuwse Landschap wordt deze gang van zaken betreurd. Afge zien van het risico dat zowel de zeedijk als de Gasdam nu op een onverwacht moment kun nen worden aangetast, betekent het ook dat Rijkswaterstaat geen daadwerkerlijk begin gemaakt heeft met een integraal beheer van de Westerschelde, waarbij voor het baggerbeleid meer aandacht aan natuurwaarden van het gebied geschonken wordt. De natuur in de Selenapolder ontwikkelt zich ondertussen prachtig. Op de slikkige vlakten verblijven constant honderden eenden en steltlopers, schorvegetatie komt tot ontwik keling en er vormen zich fraaie kleine en grote kreekpatronen. Binnenkort zal het weggetje naar de schaapskooien verbe terd worden. Hierbij werpt onze ongewisse partner de natuur echter wel de vraag op hoe groot en hoe zwaar moet de brug zijn die het nog vrolijk kronkelende kreekpatroon-in- wording voor langere tijd kan overspannen. 13

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 13