Hoe denkt U over Het Zeeuwse Landschap? door Sonja Backx De schriftelijke donateursenquete HET ZEEUWSE LANDSCHAP Hoe denkt men over Het Zeeuwse Landschap? Hoe wordt er gedacht over de Stichting Het Zeeuwse Land schap? Wat vinden de donateurs positief en negatief. Kent men de Stichting eigenlijk wel? Af geruime tijd sudderde het plan voor de uitvoering van een enquete om onder meer op bovenstaande vragen een antwoord te krijgen. Enkele belangrijke hoofdvragen cirkel den dus al rond, die er tijdens het opstellen van de vragen lijsten steeds meer broertjes en zusjes bijkregen in de vorm van zaken die "we ook wel wilden weten". Het leek ons een goed idee om onderscheid te maken tussen "men" en "u".De "men" antwoorden zouden ons een indruk geven van het algemene beeld van de Stichting dat er heerst. "U" zou ons in de gelegenheid stellen meer diepgang aan te brengen in de vragen. "Men" is ondervraagd tijdens twee straatenquetes en wel in Middelburg en Terneuzen op respectievelijk 17 en 25 maart j.l. Het "U" gedeelte (onze donateurs) is ondervraagd via een schriftelijke enquete. De resultaten van beide enquetes vindt u op deze pagina's. In de eerste week van april dit jaar verlieten 219 enquetes het Zeeuws Landschap kantoor om in de brievenbus van evenzo veel donateurs te vallen. De vragenlijst bevatte vragen die betrekking hadden op o.m. de volgende punten: hoe zijn de donateurs in aanraking geko men met de Stichting, wat vindt u van de donateursexcursies, de plaats van Het Zeeuws Landschap in de Zeeuwse maatschappij, het tijdschrift en last but not least de vraag hoe er gedacht werd over een verhoging van de donateurs- bijdrage. Ongeveer 1 3 deel van de aangeschreven donateurs heeft de lijst ingevuld geretourneerd. Hieronder volgt in grote lijnen het resultaat van de enquete. De meeste huidige begunstigers zijn via vrienden en of kennis sen of via een mailing van Het Zeeuw se Landschap bekend geraakt met de Stichting en over het algemeen zijn waardering voor de natuur en dus de natuurbescherming een handje willen helpen de voornaamste redenen om in het donateurs bootje te stappen. De harde kern van de donateursexcursie- deelnemers is niet echt groot, maar wel tev reden over de rondleidingen. Tevens blijkt het organiseren van meer excursies en lezingen bovenaan het ver langlijstje te staan van velen. Naast kritiek was er ook lof, maar om met de eerste te be ginnen: te weinig (Walcheren-) excursies, verdwijnen van zwaarte-niveaus in de Saeftinghe-excursies, kritiek op tie aanleg van de Slufter op Neeltje Jans, gebrek aan infor matie over andere landschappen en het ontbreken van een kwartaaloverzicht van concrete bezigheden vertegenwoordigen enkele individuele) van de negatieve geluiden. Over de informatievoorziening, het aankoopbeleid, de toegang tot bepaalde natuurgebieden en vooral het tijdschrift schalde men de loftrompet. Het kwartaalblad van Het Zeeuwse Landschap scoort v rij hoog (vooral de foto's) en de meesten lezen het tijdschrift helemaal. Toch nog wat sporadische wensen: meer wandelingen, meer informatieve artikelen en een uitgebreidere agenda zouden goed gehoor vinden. De groep die vond dat de Stich ting voldoende voorlichting geeft over haar werkzaamheden beslaat het grootste gedeelte hoewel er van de kleinere groep op-en aanmerkingen altijd wat te leren valt; meer voorlichting over activiteiten, beheer, con crete bezigheden van de Stich tingsmedewerkers en over het duidelijk aangeven van hoe donateur te worden waren enkele wensen die kenbaar gemaakt zijn.De houding van de Stichting t.a.v. milieu- en recreatiezaken werd over het algemeen goed gevonden, al waren er geluiden die een wat strijdbaardere houding beslist niet zouden vinden misstaan. Opvallend in deze is de opmerking (van één respon dent): "soms te fanatiek". Hiertegenover stond een meer derheid die tevreden was met de houding en een klein gedeelte dat de mening "kan fanatieker" toegedaan was. Aangezien sinds 1978 de dona- teursbijdrage F. 25,- is vroegen we ons af hoe u/men denkt over een verhoging van dit bedrag. Meer dan de helft vond een verhoging acceptabel, tot bedragen die varieerden van F. 30,- tot F. 50,-. Het was leuk om de enquete samen te stellen, spannend om de resultaten te lezen en....nu maar aan de slag er mee. Alle beantw oorders nogmaals hartelijk dank! Bij de viering van het 50-jarig jubileur werd de HZL stickej in de provincie hui.' aan -huis verspreid Dat heeft veel bijgedragen aan de naamsbekendheid. Het Zeeuws Landschap- logo: in Middelburg bekender dan in Terneuzen? STICHTING 11

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 14