Ridder in de Orde van Oranje Nassau Uit het beheer door RJ. Willems Koeien op Saeftinghe Onze voorzitter de heer T.A. Vogel is door Hare Majesteit de Koningin op 29 april j.l. benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze Koninklijke Onder scheiding heeft hij mede verkregen voor zijn aktieve bijdrage aan het algemeen beleid voor de natuur en landschapsbescherming en de verbreiding van de natuur- beschermingsgedachte. De heer Vogel is lid van vele colleges en overlegverbanden in de provincie welke een belang rijke rol spelen in de besluit vorming over natuur- en land schapskwesties. Hij is daarin steeds een warm pleitbezorger voor ons zeeuwse landschap waarbij hij een evenwichtige afweging met andere maat schappelijke belangen weet te bereiken. Afgelopen voorjaar is begonnen om naast schapenbegrazing op De Noord, het dichts bij België gelegen gedeelte van het Ver dronken Land van Saeftinghe, runderbegrazing toe te passen. Reden daartoe was vooral een financiële: de huidige markt situatie maakt het zeer moeilijk om alleen als schapenbedrijf rond te komen. Nadat uit ecologisch advies van begrazingsdeskundigen naar voren kwam dat runder- en schapenbegrazing niet voor elkaar onderdoen wat betreft de effekten op de natuurwaarden van Saeftinghe, zijn in mei-juni zo n vijftig koeien in het schor- gebied gebracht. Tot nu toe lijkt deze vorm van begrazing goed te lukken. Het was verbazend om te zien hoe onze doorgefokte huisdieren, wat de huidige runderen zijn, binnen de kortste tijd weer allerlei natuur-instinct naar boven wisten te halen. Ze weten precies de weg in het uitgestrekte schor met zijn vele grote en kleine kreken en weten nauwkeurig in te spelen op het getijregiem in het gebied. Zon half uur voor hoog water staat de kudde al op de hoogste plekken op het schor. Als aan het eind van het jaar blijkt dat runderbegrazing zowel uit oogpunt van natuur als bedrijfseconomisch en beheerstechnisch positieve resultaten oplevert, zal waarschijnlijk het aantal koeien op Saeftinghe de komende jaren geleidelijk uitbreiden Landschapsvoorzitter T.A. Vogel met onderscheiding, naast hem mevrouw Vogi t. 16

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 16