Uit het beheer Een archipel in het Krammer-Volkerak Het Zeeuwse Landschap beheert in hei Krammer-Volkerak de Plaat van de Vliet en de Slikken van de Heen-West, grootscha lige nieuwe natuurgebieden ontstaan in 1987 na de sluiting van de Philipsdam. Kenmerkend voor watergebieden met een stagnant peil is dat door de golfv\ erking constant afslag van zachte, onbeschermde oevers plaatsvindt. Om dit tegen te gaan is en wordt door Rijks waterstaat langs de voormalige platen en schorren een oever verdediging r an stortsteen aangebracht. Dit is ook gebeurd bij de Plaat r an de Vliet en de Slikken van de Heen. Die harde oeververdediging is op ca 1 m diepte op een afstand van enkele honderden meters uit de kant aangebracht. Hierdoor is een rustige ondiepwaterzone gecreëerd, die zeer rijk is aan waterplanten en vogels. CDie vogelrijkdom is zo fraai ontwik keld, dat de Philipsdam door sommigen een 'vogelboulevard' genoemd wordt.) De afstand tussen de stenen vooroeverver- dediging en de oever van de natuurgebieden is echter zo groot dat er door golfoploop weer oeverafslag kan optreden. Daarom is afgelopen zomer een twaalftal eilandjes tussen de stenen vooroeververdediging en de oevers van de natuurge bieden opgespoten met zand uit diepere delen van het Krammer- Volkerak. De oppervlakte van de eilanden varieert van enkele honderden tot meer dan een hectare. Behalve als indirekte oeververdediging, zijn de eilandjes ook van belang voor de visstand-ontwikkeling in het meer. Getracht wordt om een flink snoekenbestand tot ontwikkeling te laten komen, wat uiteindelijk moet leiden tot het helder blijven van het meerwater. Uitgestrekte ondiepe oeverzone's, begroeid met riet en biezen, vormen het juiste paaigebied voor vis van de snoek-zeeltgemeenschap. De vogelrijkdom in dit gebied zal door de gecreëerde archipel waarschijnlijk alleen maar toenemen. De eerste jaren, als de eilandjes nog nagenoeg kaal zijn, zullen er waarschijnlijk soorten als kluut, visdief en dwergstern tot broeden komen. In de loop van de jaren zullen de eilanden begroeid raken. Eerst met riet en oeverplanten en uiteindelijk met wilgenbosjes, met misschien wel broedvogels als aalscholver of blauwe reiger. Eén van de eilandjes, vlak bij de uitzichttoren bij de Krammer sluizen. zal door gerichte beheersmaatregelen vrij kaal gehouden worden, zodat het aantrekkelijk blijft voor speci fieke kustvogels. Het streven van Het Zeeuwse Landschap is om tegenover dit eilandje een observatiehut te plaatsen. G.J.B.

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 22