Van de redactie 9e jaargang nr. 3 september 1993 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting ,,Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Telefax 01106-3729 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03-36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties Chiel Jacobusse Adrie Karman J.W.A. Büller 4, 5 20 Advertenties en promotie PUBLIBORN Zonnebloemstraat 46 Postbus 243. 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief. Goes Inhoudsopgave 8 Van de redactie 3 De sterns van de Hooge Platen 4 Een broedseizoen met bijzondere gasten 6 Amfibieën, veedrinkputten en tuinvijvers Week van het Landschap op de "Vogelboulevard" 11 Uit het beheer 12, 21, 22 Hoe denkt u over Het Zeeuwse Landschap 14 Tuinen en landschap 16 Saeftinghe en Publiborn 18 Aanzienlijke particuliere bijdrage voor het zeeuws Landschap 20 Ridder in de Orde van Oranje Nassau 21 Omslagfoto Zomer op de Rumoirt.schorren. - 'V/odFLBO^^ Het Zeww.se Landschap heeft maatschappelijk gezien cle wind mee. Dat blijkt uit een grote en nog steeds groeiende achterban; het blijkt ook uit de politieke good will die onze Stichting geniet. En het blijkt - last but not least - uit de gestage toename van veiliggestelde natuurgebieden die onze Stichting onder haar hoede heeft. De her en dei- verspreide snippers die het Zeeuwse Landschap twintig jaar geleden in de provincie bezat zijn uitgebouwd tot een om vangrijk netwerk van natuur gebieden. Je zou dat geheel met recht kunnen omschrijven als de groene ruggegraat van ons landschap. Het is verheugend om vast te stellen dat we de wind mee hebben maar het is tegelijkertijd een bron van zorg. Want zeker in de politieke hoek, wil de wind nog wel eens draaien en je moet er niet aan denken dat alles wat met veel enthousiasme en volharding opgebouwd is ineens een stuk van haar draagvlak zou verlie zen. Het spook van bezuiniging en inkrimping waart ook rond in natuurbeschermingsland. Dat zou niet zo erg zijn als er sprake was van het wegknippen van wat franje. Het is niet onge bruikelijk dat sectoren die ruim in hun jas zitten zich voorzien van de nodige luxe, waar in geval van nood op bezuinigd kan worden. Maar zo werkt dat niet bij een organisatie als Het Zeeuwse Landschap. Naarmate terreinen langer in beheer zijn worden ze waardevoller, en wordt de erin levende levens gemeenschap complexer. Kun je in het beginstadium van het beheer nog wel eens een expe riment, of zelfs een uitglijder permitteren, in een terrein met gevestigde waarden is dat niet het geval. Daar is het van groot belang dat het gevoerde beheer jaar in jaar uit wordt voortgezet. En dat is niet iets waar men mee kan "scoren". Ogenschijnlijk gebeurt er niet zoveel en alleen wie erg vertrouwd is met een gebied merkt dat er een gestadige verrijking is van wat er groeit en bloeit. Aansprekend zijn daarom altijd weer de broedvogelgegevens van ieder seizoen. In dit nummer wordt daaraan ruimschoots aandacht besteed. Kijken we over een lange reeks van jaren dan is er in vrijwel alle reservaten een aanzienlijke winst geboekt wat de levende have in de ten'einen betreft. En dat is vaak dwars tegen de alge mene tendensen in. Statistieken tonen aan dat de verarming van onze flora en fauna in het algemeen nog steeds doorgaat, hoewel er zeker ook lichtpunten zijn. Zo'n lichtpunt is bijvoor beeld de verbetering in de stand van de kikkers en padden die op sommige plaatsen merkbaar is. Zelfs tuinvijvers raken spon taan bevolkt met deze kwets bare dieren. Wie iets voor het behoud van de natuur wil doen kan dus dicht bij huis beginnen! Dicht bij huis beginnen geldt ook in ander opzicht. We ma ken ons terecht druk over het verdwijnen van tropisch regen woud en aantasting van de polen.Maar vergeet u vooral ook onze internationaal bekende Deltawateren niet. Ze behoren tot de belangrijkste watervogel- gebieden van Europa. In dat verband herinneren we nog even aan de aktie voor de veiligstelling van Saeftinghe. Duizenden guldens zijn al binnengekomen na de oproep in het vorige nummer van dit blad. Maar we zijn nog lang niet waar we moeten wezen. Daar om nogmaals het gironummer waarop uw bijdrage welkom blijft: 245740 t.n.v. Stichting Het Zeeuwse Landschap te Heinkenszand. Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 3