jQim Geoorde futen hi 1993 kwam in 3 erschillende reinen de nertaling tot eden. goed resultaat. Het vogeleiland in de inlaag 's Gravenhoek had met flink wat begroeiing te kampen. De broedende visdie- ven liepen daardoor wat terug in aantal, ten gunste van een kleine kolonie kokmeeuwen die op het eiland broedde. Het is bekend dat verschillende vogels zich graag vestigen in de omgeving van kokmeeuwe- kolonies, om op die manier mee te profiteren van de weerbaar heid die de kokmeeuwen tegen roofdieren aan de dag leggen. In de 's Gravenhoek zochten zes paren geoorde futen de bescherming vande kok meeuwekolonie op en brachten er met succes jongen groot. Dat is een grote bijzonderheid want het aantal broedparen in Neder land bedraagt hooguit enkele honderden en daarvan broedt de overgrote meerderheid in vennetjes in het oosten van ons land. Voorzover bekend was het in Midden Zeeland al sinds de jaren veertig niet voorgekomen dat zich broedende geoorde futen vestigden. En zo zouden we nog wel even door kunnen gaan. Een broedende roerdomp op de eendenkooi in Anna Jacobapolder, een boomvalk in Ter Hooge en een geweldige explosie van blauwborsten in vrijwel alle terreinen waar wat grotere rietvelden te vinden zijn. 1993 is een broedseizoen wat nog lang herinneringen zal geven van bijzondere soorten en grote aantallen broedvogels. Waar is dat allemaal aan te danken? Voor een natuurbe heerder is het heel verleidelijk om successen zoveel mogelijk in verband te brengen met het gevoerde beheer. Een weten schapper kijkt wellicht eerder naar grootschalige populatie schommelingen en niet- vogelaars zullen al gauw geneigd zijn om een verband te leggen met het mooie voorjaar dat we gehad hebben. Waarschijnlijk hebben ze allemaal een beetje gelijk. Maar één ding moetenwe als eige naar-beheerder van tientallen Zeeuwse natuurgebieden toch even kwijt. Het is toch steeds weer in die veiliggestelde en zorgvuldig beheerde reservaten dat ieder jaar opnieuw de grootste verrassingen op het gebied van flora en fauna opduiken. Dat is beslist geen reden om je zelfgenoegzaam op de borst te slaan maar genoeg om er nieuwe inspiratie uit te putten voor de geweldige taak waar wij voor staan. Het behoud van ons fraaie Zeeuwse landschap met alles wat daarin groeit en bloeit De eidereend broedde voor het derde achtereen volgende jaar op Neeltje Jans. - 7

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 7