Doen of laten Beweegrede nen deren kunnen niet precies zeg gen hoeveel (vrije) tijd het kost. Nienhuis bevestigt in eerste instantie dat het hem veel tijd kost. maar bedenkt zich. "Ook weer niet eigenlijk. Ik denk dat 't belangrijk is of je 't leuk vindt. En ik vind het leuk om te doen. Het sluit heel direct aan op mijn interesse. En de bestuursleden zijn tot een uitstekende werk verdeling gekomen. Laport wenst vooraf zelfs al na drukkelijk te zeggen: "Wij drie ën doen het werk niet alleen. Beslist niet. We vormen met z'n achten een ontzettend goed werkend collectief bestuur". Vogel roemt de doelmatigheid. "Sommige mensen zullen schrik ken van de enorme agenda die wij op een avond afwerken. En dan gaat het niet om kleine din gen, hoor. Soms zijn er enorme bedragen mee gemoeid. En de besluiten zijn vrijwel altijd una niem. Ik kan me zelfs niet herinneren dat een besluit niet unaniem was. Natuurlijk zijn er wel eens verschillen van me ning; het zijn geen jaknikkers. Maar als de sfeer goed is, kun je efficiënt vergaderen, dat heb ik in m'n lange loopbaan wel geleerd. Je hebt te maken met verschillende belangen: land bouw, recreatie, natuur. Vanzelf sprekend verschillen de menin gen. Dan moet je gaan zoeken naar de overeenkomsten. Je moet compromissen sluiten, met elkaar, maar ook vanuit de natuurbescherming." Is het niet onverstandig als de voorzitter van Het Zeeuwse Landschap zo tot compromissen bereid blijkt? "Ik weet 't niet", zegt Vogel. "Ik vind dat er ook andere belangen zijn. waarmee je rekening moet houden. Je moet ook begrip hebben voor een boer of een recreant. En is een boer niet ook soms tegelij kertijd recreant en natuurlief hebber?" zijn vanzelfsprekend nauw aan. Laport noemt zichzelf een natuurliefhebber. "Ik ga er graag op uit, al zal ik niet met de verrekijker vogels observeren. Wat ik erg belangrijk vind, is het behoud van de natuurwaarden, ook voor degenen die na ons komen." "Toen ik in het bestuur kwam", schaamt Vogel zich, "kende ik het verschil tussen een schol ekster en een kluut niet. Nu wel. Ik heb een tic van de natuur gekregen door dit werk. Je groeit erin en je gaat het belang ervan inzien. Ik denk dat mijn ontwikkeling het belang aantoont van voorlichting en educatie. Je moet de mensen vertellen hoe mooi de natuur is. Je ziet dat het ook werkt, want het aantal donateurs groeit." "Wat wij als bestuur hebben getracht", vervolgt Vogel, "is het vinden van erkenning in de Zeeuwse samenleving en het opbouwen van een goede ver standhouding met het provin ciaal bestuur. Wij voeren in we zen een taak van de provinciale overheid uit. namelijk bescher ming van de Zeeuwse natuur. Dat houden wij de mensen van de provincie ook steeds voor. Wij zijn geen hobbyisten, we hoeven geen dankjewel te zeg gen voor de provinciale subsidie." Natuur is in ons land vrijwel altijd cultuur, een door mensen gemaakt of sterk beïnvloed landschap met een planten- en dierenwereld die zich daar thuis voelen. Spreken we over natuurbehoud, dan gaat het meestal om het behoud van een cultuur die tot een bepaalde tijd behoort. Eens zal het verdwij nen als we niets doen. Zo is het met knotwilgen, drinkputten, boerengeriefbosjes, weilanden, of beter gezegd: de weilanden die geschikt zijn voor onze weidevogels, enzovoort. Al enkele jaren is er een discussie gaande, waarbij de standpunten uiteenlopen tussen de natuur volledig haar gang laten gaan en behoud van alles wat we nu waardevol vinden. Waar staan de bestuurders in deze discussie? "Ik zou het zo zwart-wit niet willen stellen", zegt Laport in zijn woonkamer met uitzicht op een ruime tuin. weiland en sportvelden in Kloetinge. "Wij Excursie in de Clingepolder met links secretaris pro dr. P.H. Nienhuis. Rechts dhr. Vogel, die destijds lid van het algemeen bestuur was. Voor de bioloog Nienhuis slui ten werk en bestuurlijk bezig Voorzitter T.A. Voge op Neeltje Jans met Natuurmonumentei - voorzitter P. Winsemius (1992 iipgm. 10

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 10