Natuur, waarom? Toekomst natuurlijker beheer. Vroeger was een bos schoon: je zag geen blaadje, omgevallen bomen wer den weggehaald. Nu laat men ze liggen. De bossen worden natuurlijker met als gevolg de terugkeer van bijvoorbeeld de specht. Mijn standpunt is: behoud wat er nog is. Zet geen prikkeldraad om de gebieden, maar licht de mensen voor. je moet de mensen toegang geven en tegelijkertijd wijzen op hun verantwoordelijkheid voor de kwetsbare natuur. Komen er weinig mensen, dan gaat het goed. Komen er veel, dan loopt het fout. Ik ben voor een beheerste toegangsmogelijkheid, dat wil zeggen dat er dagelijks maar een beperkt aantal mensen toegang heeft, zoals in Oranje zon op Walcheren.'" Tenslotte nog een keer de voor zitter over deze discussie. "Je moet een evenwicht vinden tussen het belang van een natuurgebied en de kosten van beheer. Wat wil je, dat is de vraag." o erleg in het veld. hebben bijvoorbeeld de Yerseke v .orzitter T.A. Vogel Moer aangekocht. Veilig gesteld, ir et ZL-directeur Tl R 1. willems zeggen Wij. Ik vind t zeer zeker (s .houwen 1991). de moeite waard om dergelijke gebieden te behouden. We houden er excursies, want het is mooi, vooral door de aanwezig heid van weidevogels en gan zen. Het beheer van dit soort gebieden kost natuurlijk wel geld, maar dat hebben we er graag voor over." Vogel: "Die discussie speelt bij ons ook wel, maar een gebied helemaal aan zijn lot overlaten, dat kan in Nederland niet. We moeten beheren. De Krammer- Volkerak is zoet geworden door menselijk toedoen. Dan moet je dat zo laten en naar een goed beheer zoeken. Wij hebben een natuurwetenschappelijke advies commissie die een beheersplan maakt voor een nieuw aange kocht gebied. Langs de Kram mer-Volkerak bijvoorbeeld hebben we paarden neergezet om de begroeiing kort te houden". De bioloog: "Weilanden zijn door mensen gemaakt en heb ben waarde door speciale planten, weidevogels enzovoort. Laten we het beheer achterwege, dan is Nederland over enkele jaren één groot bos. Maar inderdaad wordt het duur om alle gebieden te beheren. Er is wel een tendens naar een Er zijn altijd weer keiharde argumenten om steeds weer nieuwe betrekkelijk ongerepte gebieden voor de menselijke bedrijvigheid in te palmen. Wat is nu een goed tegenargument. Waarom eigenlijk moeten we de natuur behouden? Koos van Zomeren, schrijver en columnist in NRC- Handelsblad over natuur en landschap noemt als belangrijkste argument de con frontatie van de mens met het onvergankelijke. In de natuur, zegt hij. leer ik de aard van de mens beter begrijpen. "Tenslotte staat ieder mens voor de centrale opgave om tot een goede verstandhouding te ko men met zijn eigen vergankelijk heid." Aldus Van Zomeren. Wat vinden de bestuurders? "Dit ethisch motief spreekt me als bioloog erg aan", verklaart Nienhuis na een telefonische onderbreking in zijn werkkamer op het Delta Instituut. "Je bent er maar even in een proces van vele miljoenen jaren. Sterfte en dood horen bij het leven. Die eik, waar we 't zoéven over hadden, die overleeft me eeu wen. Het is niet voor niets dat mensen en masse in het geweer komen als er een oude boom dreigt te worden omgehakt." Penningmeester Laport en voor zitter Vogel hebben er vrijwel dezelfde gedachten over. In de woorden van de voorzitter: "Ik heb een andere benadering. Ik ben van christelijken huize, die achtergrond speelt mee. Ik zie de natuur als schepping. Onze verhouding tot de schep ping heeft dus te maken met onze verhouding tot de Schep per. En andersom. Overigens denk ik dat beide standpunten dicht bij elkaar komen, alleen de wortels zijn anders. Ik wil de natuur ook weer niet vergod delijken. Het niet goed omgaan met onze natuur en ons milieu is in elk geval een menselijk kwaad." "Eigenlijk is de belangrijkste doelstelling van Het Zeeuwse Landschap om de Zeeuwen bewust te maken van het land schap, waarin zij leven", vindt Laport. "Je zou de Stichting Het Zeeuwse Landschap niet nodig moeten hebben, maar dat is een utopie. We zullen ons met z'n allen bewust moeten worden dal we zo niet door kunnen gaan. met alle aantastingen van natuurgebieden, met de milieu vervuiling. We zullen er iets tegen moeten doen. Maar we zitten op de goede weg." "Een op de dertien gezinnen in Zeeland is nu donateur", becij fert Vogel. "Dat moet nog meer worden. Het nut en het belang van natuurbescherming moet worden verteld, want het gaat nog steeds zienderogen achter uit. Wat zou je moeten zonder ons landschap? Maar we gaan 11

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 11