Onderhouds- overeenkomsten Oude grenspalen: toekomstig werk terrein voor de Stichting Land schapsverzorging Zeeland? De eerste landschapsbeheers plannen werden opgesteld en een aantal betaalde medewer kers voerde de plannen uit. Naderhand zijn op aandringen van de overheid de landschaps- verzorgingsdiensten omgevormd tot zelfstandige stichtingen, om een duidelijke scheiding aan te brengen in het beheer van natuurterreinen en het beheer van kleine landschapselementen buiten de officiële natuurgebie den. Zo is in 1983 de SLZ ont staan. Momenteel werken, inclu sief de mensen op het kantoor in Goes, tien vaste medewerkers bij de SLZ, zij het dat de meeste part-time werken. Veel van het veldwerk wordt door vrijwilli gers gedaan. Ze worden bege leid door een vaste medewerker en maken gebruik van materia len van de SLZ. De vrijwilligers zijn onder te verdelen in wee- kendvrijwilligers. die meestal in regionale groepen georgani seerd zijn, deelnemers aan natuurwerkkampen, scouting groepen. haanlozen die werken met behoud van uitkering, asiel zoekers, WAOers, vutters en 65plussers. Zo waren er bijvoor beeld in 1992 in geheel Zeeland 23 regionale vrijwilligersgroepen aktief, waarbij door 455 verschil lende personen in totaal gedu rende 5400 uren gewerkt werd. Naast het knotten van bomen zijn er in de loop van de jaren ook andere aktiviteiten bijge komen. Bijvoorbeeld het snoei en van hoogstamfruitbomen, waarvoor de SLZ ook cursussen organiseert, het onderhouden van rietmoerasjes, essenhak- houtbosjes, graslandheggen, dijkbermen en het planten van bomen. GJB: Wat voor bomen planten jullie en in welke aantallen FM: Door of via de SLZ worden onder andere hoogstamfruit bomen geplant. Nagenoeg alle boomgaarden met hoogstam- bomen in Zeeland zijn gerooid. Door ons zijn er vanaf 1986 zo'n 2850 fruitbomen geplant, ver spreid over ruim 100 kleine boomgaardjes. Per lokatie w er den drie tot tientallen bomen geplaatst. De ervaring leert dat mensen zelf naderhand extra fruitbomen bijplanten. Zoge naamd bosplantsoen, struiken voor graslandheggen en wind- Boomkikker; vaak aangewezen op kleine landschaps elementen. singels rond broerderijen, is sinds 1986 met ca 10.000 stuks aangeplant en wilgepoten, voor knotbomen, zo'n 7.000. Dit al leen door de SLZ, terwijl onder tussen ook waterschappen en de provincie regelmatig wilge poten planten. Van andere karakteristieke bomen, zoals noteboom, tamme kastanje en linde zijn er alleen al in 1992 zo'n 175 geplant. Voor al onze plantaktiviteiten geldt eigenlijk; goed voorbeeld doet goed volgen. GJB: Naast de aktiviteiten waar hiervoor over gesproken is, is de SLZ ook een soort adviseurs en bemiddelingsbureau. Wat houdt dat in FM: De provincie stelt jaarlijks een doelsubsidie beschikbaar die het particulieren mogelijk maakt om landschapselementen op hun grond te onderhouden of te herstellen. Via de SLZ kan men hiervoor een onderhouds- overeenkomst voor enkele jaren afsluiten. Na uitvoering van de onderhoudswerken, waarbij de SLZ adviseert en controleert, ontvangt de eigenaar een bij drage. Knotbomen, leibomen, hakhoutbosjes, houtwallen en drinkputten van partikulieren worden zo onderhouden, ge plant of gegraven. In de meeste gevallen is de eigenaar enthousiast over het onderhoud en gaat, nadat de termijn verstreken is, een vol gende onderhoudsovereen- komst aan. Door ons 'zendings werk' bij zo iemand kunnen er nogal eens vervolg-maatregelen getroffen worden. Bijvoorbeeld extra drinkputten graven, of, als het om een boerderij gaat, het plaatsen van een kerkuilen- broedkast in de schuur. Boven dien volgen vaak via mond-tot- mond reclame andere eigenaren die een onderhoudsovereen- komst willen afsluiten. GJB: Behalve kerkuilen hebben 13

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 13