Ruimte voor rotganzen in Zeeland door Piet Remijnse Inleiding Nota ruimte voor ganzen Knelpunten Opvang in Natuurgebieden Nederland neemt in de trekroute van diverse ganzensoorten een belangrijke positie in. Mede om deze reden voert de Nederlandse overheid een beleid dat is gericht op de bescherming van de in ons land overwinterende en pleisterende ganzenpopulaties. Zo zijn aan de jacht beperkingen opgelegd waardoor de ganzen de mogelijkheid wordt geboden om in alle rust te foerageren. Op sommige plaatsen worden afspraken gemaakt te gedogen en elders te verjagen op de schadegevoelige gewassen (opvang en verjaagplannen). Voorts wordt de schade aan landbouw gewassen, veroorzaakt door ganzen, door de rijksoverheid vergoed. R otganzen op d rassig grasland in e ?n inlaag. In 1991 heeft de Staatssecretaris van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij liet beleid m.b.t. het beheer van de ganzen neergelegd in de nota "Ruimte voor Ganzen" (ganzenbeleid in Nederland voor de jaren negentig). De hoofddoelstelling is als volgt geformuleerd; Het beschermen en behouden van de ganzenpopulaties, met inachtneming van het belang van de landbouw en van de jacht. Deze hoofddoelstelling is uitge werkt naar een aantal afgeleide doelstellingen, - het bevorderen dat de ganzen voldoende voedsel en rust wordt geboden, zowel op het cultuurland als in natuur terreinen: - het stabiliseren en waar mo gelijk terugdringen van de schade; - het zorg dragen voor een ver standige benutting van de ganzenpopulaties. Uit deze doelstellingen volgt dat ganzenopvang op de cultuur gronden als blijvend gegeven dient te worden beschouwd. Anderzijds zal in de daartoe geschikte natuurterreinen aan dacht besteed worden aan de mogelijkheid om de opvang van ganzen te vergroten. Voorwaar de hierbij is dat deze vergroting van de opvang moet passen binnen de doelstellingen van het terrein. Om ganzenopvang te realiseren, zoals in het vorenstaande is verantwoord, zal overleg plaats moeten vinden met de beheer ders van de terreinen. Deze bestaan uit de Natuurbe schermingsorganisaties, de land bouwers en de jagers. Tevens zullen de knelpunten geïnven tariseerd moeten worden. De grootste knelpunten i.v.m. landbouwschade veroorzaakt door rotganzen zijn in Zeeland gelegen op Tholen/St. Philips- land en nabij Kats/Wilhelmina- polder. Het Centrum voor Land bouw en Milieu onderzoekt momenteel in het laatstgenoem de gebied de mogelijkheden voor opvang van rotganzen op akkerbouwpercelen. Op Tholen/St. Philipsland vinden experimenten plaats om rotganzen op te vangen op graszaadpercelen. Het onder zoek en de experimenten zijn nog niet beëindigd, zodat er nog geen voorstellen gedaan kunnen worden voor de toe komst m.b.t. ganzenopvang op akkerbouwpercelen. In dit artikel zal nader worden ingegaan op de rotganzen- problematiek op Tholen/St. Philipsland. In het Natuurbeleidsplan (NBP) is de rotgans genoemd als aandachtssoort. In het NBP zijn voorts de Oosterschelde en delen van de zuidkust en noord kust van Tholen aangewezen als 15

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 15