Samenvatting rekening gehouden moeten worden met de concurrentie van de smienten. Telgegevens van het aantal smienten in dit gebied ontbre ken, omdat het schorgebied bij St. Annaland zeer moeilijk te tellen is. In de Landinrichtingscommissie zijn vorengenoemde mogelijk heden voor het opvangen van waterwild in natuurontwikke lingsgebieden besproken. In grote lijnen hebben zij ingestemd met de voorstellen. Naast de vorenstaande toe komstige natuurgebieden zijn een aantal bestaande Natuur terreinen in de omgeving van Tholen/St. Philipsland mede bestemd als opvang voor met name rotganzen. Dit zijn het Rammegors, in beheer bij het Staatsbosbeheer, en de slikken van de Heen/ West, in beheer bij de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het Rammegors is ca. 120 hectare groot, daarvan wordt ca. 45 hectare in de zomer begraasd door pony's en runderen. Door dit beheer ontstaat er een korte grasachtige vegetatie, die in de wintermaanden geschikt is voor de opvang van waterwild. Het zelfde beheer wordt uitgeoefend op de slikken van De Heen voor een oppervlakte van ca. 60 hectare. Deze gebieden zijn momenteel nog niet volledig geschikt als opvanggebied, doch met het momenteel gevoerde beheer zal er op termijn een geschikt opvanggebied ontstaan. In het kader van het experiment opvang op akkerbouwpercelen worden ook deze gebieden betrokken bij de tellingen en evaluatie. Daarbij is gebleken dat het laatste jaar in het Ram megors ca. 46.000 en op de slikken van De Heen ca. 55.000 rotgansdagen zijn doorgebracht. Samenvattend kan worden gesteld, dat er met de opvang van met name rotganzen goede vorderingen zijn gemaakt. Door de inrichting van vorengenoem de bestaande en toekomstige natuurgebieden zal de opvang een meer structureel karakter krijgen. Het is echter wel nood zakelijk dat de Natuurbescher mingsorganisaties, de Land bouwers en de Jagers (verenigd in wildbeheereenheden) en de Overheid met elkaar blijven overleggen, zoals dit de laatste jaren is gebeurd. Gezamenlijk kan er richting worden gegeven aan het Natuurbeleidsplan en de Nota Ruimte voor Ganzen, zodat er meer rust en ruimte wordt geboden aan de rotganzen terwijl de schade aan de land bouwgewassen zoveel mogelijk wordt beperkt. Piet Remijnse is medewerker natuur, flora en fauna bij het Consulentschap Natuur, Bos, Landschap en Fauna. 17

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 17