in 1990 voor een totale omme zwaai zorgden. De zomerkade begaf het door de druk van het opgestuwde Scheldewater. Na de eerste keer volgden nog een paar flinke stormen, waarbij opnieuw een stuk zomerkade werd weggeslagen. Luttele maanden later hadden water, wind en stroming de sporen van enkele decennia armetierig boeren uitgewist. De Schelde is weer onbetwist heerser in het gebied dat sluipenderwijs aan haar invloed was ontrukt. Een flink deel van de Selena- polder -die geen polder meer was- stond frekwent onder water. Hoge vloeden zorgden voor aanvoer van nieuw Scheldewater, dat daarna weer heel langzaam uit het gebied wegzeeg. Landschappelijk buitengewoon fraai, maar toch school er een addertje onder het gras. Planten en dieren van het schor zijn helemaal ingesteld op het ritme van de getijden, maar een vloedwaterbad dat er twee weken over doet om weer weg te stromen is voor veel soorten onoverkomelijk. En zo rijpte het plan om af te maken wat door de elementen in gang was gezet. Op de plan kaart verscheen een nieuw geulenstelsel, compleet met een brug om de bereikbaarheid van de schaapskooi De Noord intact te houden. Het was een prachti ge opzet om werk met werk te maken, want het Waterschap zag zich. als gevolg van de nieuw ontstane situatie, genood zaakt om de aangrenzende zeedijk te versterken. In nauw overleg werden plan nen uitgewerkt en het bleek dat ie Vertrekpunt excursie. de vrijkomende klei gebruikt kon worden voor de dijkverster king. Met de opbrengst van de klei zou de aankoop en daar mee de definitieve veiligstelling van het gebied gerealiseerd kunnen worden. Helaas bleek op het allerlaatste moment dat het Waterschap zich niet meer in de ontwikkelde plannen kon vinden. En daarmee was het plan financieel niet meer haalbaar. Het is te danken aan een legaat aan onze Stichting dat de veilig stelling toch kon worden doorgezet. Oud-rechter Mr. B.S. Sieperda had een aanzienlijk geldbedrag aan Het Zeeuwse Landschap nagelaten en daar mee de aankoop financieel mogelijk gemaakt. Op 29 juni 1993 werd de aankoop een feit. Als hommage aan Mr. Sieperda werd het schor omgedoopt tot "Het Sieperdaschor". De ontwikkeling van het gebied gaat in alle rust door. Het vloed water zoekt nieuwe wegen door het vroegere polderland en dat levert voortdurend veranderen de landschapsbeelden op met een adembenemende dynamiek en schoonheid. Vogels zijn in het Sieperdaschor talrijker dan ooit tevoren. Zeer zeldzame trekvogels doen het gebied aan tijdens de voor- en najaarstrek en de hele winter door wemelt het van allerlei soorten ganzen en eenden. Voor vogelaars levert iedere tocht naar het Sieperdaschor nieuwe verrassin gen op. Reden genoeg om er een winterse wandeling te orga niseren, zodat u als donateur met eigen ogen kunt zien wat de spontane ontpoldering heeft opgeleverd. Die wandeling houden we op zaterdag 12 februari om 10.00 uur. Laarzen en een verrekijker zijn onmisbare attributen. Het punt van vertrek voor de wan deling is aangegeven op bij gaand kaartje. Chiel Jacobusse 'k X 21

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 21