Van de redactie 9e jaargang nr. 4 december 1993 Middcx HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting ..Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Land lilt Postbus 25. 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Telefax 01106-3729 Postrekening 245740 Bank: ABN®AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.367167 Giro van de bank 46882 Redactie S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties M. Jacobusse 1. 3. 4, 5 13. 15. 1 H. Joziasse F. van Pelt SLZ G. Buth 6, 7, 9. 10, 20. 21. 24 4, 8 10 12, 14 18 Advertenties en promotie PUBLIBORN Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief. Goes (D. Dankaart) Inhoudsopgave Van de redactie Vlinders van "Ter Hooge" De paddestoelen van Noord-Beveland Het bestuur De zorg voor kleine landschapselementen 3 4 6 8 9 12 Ruimte voor Rotganzen in Zeeland 15 In memoriam Walter Fornoville 18 Saeltinghe krijgt een Neckermann-geul 18 Wandelingen door het Zeeuwse lanschap: Het Sieperdaschor 20 Omslagfoto Winter op de bloemdijken. Voor u ligt het winternummer van Zeeuws Landschap. Met volop aandacht voor alles wat er in het Zeeuwse groeit en bloeit. Roofvogels, ganzen, vlinders en paddestoelen krijgen op ver schillende manieren de aan dacht. Allemaal schepselen die in ons landschap een plekje vinden waar ze zich thuis voe len, zij het dat de ene soort veel kritischer is dan de andere. Bij alle groepen tref je wel soorten aan die zich hij wijze van spre ken overal thuis voelen, en die zich uitstekend weten aan te passen aan de voortdurende en snelle veranderingen die zich in het landschap voltrekken. Neem bijvoorbeeld de torenvalk die duidelijk garen spint bij de aanwezigheid van brede, goed ontwaterde bermen van de snelwegen, waar het wemelt van de muizen. Of de rotgans, die zich van een soort van het buitendijkse landschap ontpopt heeft tot een echte cultuur volger, die op graszaadpercelen en wintergraanakkers zijn kostje gekocht vindt. En om nog meer te noemen: onder de padde stoelen vinden we een aantal duidelijke cultuurvolgers als de straatchampignon en de kale inktzwam die tot in het hart van onze steden zijn doorgedron gen. Het zijn allemaal soorten waar we ons op het eerste gezicht als natuurbeschermers niet al te veel zorgen over hoeven te maken, omdat ze zich toch wel redden. Maar dat is een voor barige conclusie. Het is nog maar enkele decennia geleden dat een waarneming van een torenvalk uitzonderlijk was, omdat het overgrote deel van de populatie ten prooi gevallen was aan DDT en aanverwante vergiften. En in diezelfde tijd werd de rotgans sterk bedreigd doordat tijdens de voorjaarsjacht in Denemarken enorm veel slachtoffers vielen. Het is een belangrijke taak van de natuurbescherming om voortdurend de vinger aan de pols te houden om dat soort ontwikkelingen te signaleren. En het is niet meer dan logisch dat de natuurbescherming voor dat gedeelte van haar taak vaak tegen de stroom in moet roeien en moet fungeren als een luis in de pels van de maatschappij. Dat is de dynamische, of -zo u wilt- maatschappijkritische kant van de natuurbescherming. Maar er is ook een andere kant. Als we realiseren dat het juist de voortdurende verandering van ons landschap is die zoveel schade aan de natuur toebrengt, dan is het logisch dat er ook een conserverende taak ligt weggelegd voor de natuur bescherming. Niet voor niets praten we over natuurbehoud en natuurbescherming. Daarbij gaat het erom dat gevestigde natuurwaarden behouden en zo mogelijk verder ontwikkeld worden. Dynamiek en veran dering moeten daar juist zoveel mogelijk geweerd worden. Bij het beheer zijn het volgen van modes en de waan van de dag uit den boze. Dat deel van de natuurbescher ming is dus conservatief in de letterlijke zin van het woord. Het is een veel voorkomend misverstand dat organisaties vereenzelvigd worden met of de ene of de andere kant van de natuurbescherming. Als het goed is leven binnen een orga nisatie beide aspecten: de dynamische en de conserveren de kant van de natuurbescher ming. Het hangt van de doelstelling van de organisatie af op welke poot het accent ligt Chiel Jacobusse

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 3