Een sneeuwbui van koolwitjes Zwervers Mind nd' er opvalle K.< ninginnepage... ze d/aine gast. Op 5 juli 1942 vond te West- Kapelle een merkwaardige en uitzonderlijke gebeurtenis plaats: een regen- of sneeuwbui van koolwitjes. Wij voeren hier een ooggetuige (de tuinbaas van "Ter Hooge", geciteerd uit het dagboek van de tweede auteur) sprekend in: "Dat had U moeten zien: ik was gister op Westkappel en daar sneeuwde het vlinders, allemaal koolwitjes. Honderd-miljoen was er niks bij. Ze kwamen met de westenwind uit zee en vielen direct op de gele bloemen op 't vroon vermoeid neer (St. Ja- cobskruid). Niemand kon meer op de fiets blijven zitten, want je werd totaal verblind: de vlinders zaten overal, op je hoed, je jas je. enz. Het begon bij de ijzeren toren (X.-gedeelte) en daar was de zwerm het dichtst. Een boer zei: 't valt niet mee, maar het had nog erger kunnen zijn, het zijn gelukkig geen olifanten! Tegen de zon in gezien, zagen ze zwart, dus nel als sneeuw vlokken. Het hele dorp stond te kijken op de dijk. Tussen de vlinders door zwermden kleine vliegjes". Het was die dag heel warm en 's avonds brak een schitterend onweer los. Af en toe duikt in het voorjaar het mooie oranjetipje op, moge lijk als "zwerver" uit de duinen, ofschoon zijn geliefde waard- plant, het look zonder look ook overal op "Ter Hooge" voorkomt. Vroeger was het een gewone vlinder. Citroenvlinders zijn eveneens nogal zwerflustig en net als bij het oranjetipje, lijken de vrouwtjes nogal op witjes. Ook de grote vos, die nu overal in ons land zeldzaam is, is nogal een zwerver maar hij dook op 29 april 1990 plotseling bij de Oranjerie van Ter Hooge op. een erg afgevlogen exem plaar. Een echte nieuwe aanwinst voor West-Nederland is het land kaartje. die zich ook enige malen op "Ter Hooge" liet zien. De vlinder komt in twee. heel verschillende generaties voor. De gehakkelde aurelia, ook zo'n liefhebber van bosranden met brandnetels en/of hop, zien we nu op "Ter Hooge" regelmatiger dan vroeger. Af en toe mengt zich daar ook een kolibrievlinder, ook wel onrust of meekrapvlinder genaamd, tussen de andere gasten, een soort, die we vóór de oorlog geregeld in verschei dene exemplaren op de laven del in de tuin kregen. Ofschoon de soort regelmatig overdag vliegt, behoort hij eigenlijk niet thuis in dit rijtje - het is een nachtvlinder, waarvan de pijl staart-rupsen leven op meekrap en walstro-soorten. Walcheren is in Nederland een bevoorrechte plek voor deze mediterrane trekvlinder. Dan de kleine vuurvlinder met een voorkeur voor zonnige bermen en kruidenrijke gazons (rups op veld- en schapezuring) en het icarusblauwtje. Dit vlindertje heeft een mooie vliegplaats op het door Het Zeeuwse Landschap afgegraven terrein, vlak bij 't kasteel. De rupsen leven hier waarschijnlijk op rode klaver en niet op de veelal voorkomende rolklaver. Sterk aan bos gebonden is de eikepage. Deze soort vertoont zich regelmatig rond de toppen van eiken bij de Oranjerie. Het zijn paars- glanzende vlindertjes, die nauwelijks aan bloem- bezoek doen, afgezien van een enkele bloeiende braamstruik, maar verslaafd schijnen te zijn aan de excrementen (honing dauw) van bladluizen. Dan huizen er op "Ter Hooge" ook nog enkele minder opval lende dagvlinders, de wat somber getinte zandoogjes. In en langs de weilanden: het hooibeestje. de argusvlinder en het bruine zandoogje. Opmer kelijk en typisch Zeeuws is het algemeen voorkomen van het oranje zandoogje, met de "dubbele ogen" op de voor vleugels. Het is een echte warmteminnende soort. Het bonte zandoogje, waarvoor je vroeger naar Brabant moest om hem te zien, vindt op Wal cheren een bolwerk in Neder land en bereikt ook op "Ter Hooge" een grote dichtheid. Hij vertoont zich langs bosranden en op beschaduwde plekken. Tenslotte het koevinkje, een soort van hoog grasland langs bosranden. Deze vlinder kwam vóór de inundatie op "Ter Hoo ge" voor. Er zijn - voorzover we weten - geen recente waarne mingen. Het wachten is op rekolonisatie. Als dan ook nog twee vertegenwoordigers van de hesperiidae, het grote en het kleine dikkopje weer opduiken, dan is de lijst van dagvlinders bijna al! 5

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 5