De paddestoelen van Noord-Beveland Onlangs verscheen het derde rapport over paddestoelen in Zeeland van de hand van Wim Kuys. Na een rapport over Zuid-Beveland en Schouwen- Duiveland is nu een overzicht van de paddestoelen van Noord-Beveland gereed. Een heel scala van gebieden is onderzocht, variërend van de nieuwe ruilverkavelingsbosjes tot de inlagen langs de noordkust, tot zelfs diverse vondsten binnen de bebouwde kom van Colijnsplaat. Het is een nauwgezette en grondige rapportage van de paddestoelenvondsten die de auteur tijdens vele tientallen excursies op Noord-Beveland deed. Voor ingewijden zal het nau welijks verrassend zijn dat de Schotsman als groeiplaats voor paddestoelen op Noord-Beve land aan de top staat. Meer dan 300 soorten werden gevonden in dit gebied, waaronder meer dere die nog niet uit Nederland bekend waren. Nu is de Schots man ook in andere opzichten een zeer waardevol natuur gebied en de vele paddestoelen vondsten onderstrepen dat slechts. Veel verrassender is dat de bosjes die in ruilverkave- lingsverband zijn aangeplant zo soortenrijk zijn. Voor andere natuurliefhebbers valt daar weinig te beleven, maar voor de mycoloog vormen ze een waar eldorado. Een van de aardigste vondsten vond ik zelf de zalm- zwam. die op diverse plaatsen op afgezaagde iepenstammen werd aangetroffen. Het lijkt erop dat we die. naast soorten als wollige popelzwam, populiere- leemhoed en klein judasoortje, kunnen toevoegen aan de rij van soorten die het zwaartepunt van hun verspreiding in het Deltagebied hebben. Het is een grote v erdienste van Kuys dat hij zoveel pionierswerk verricht heeft om de mycoflora van Zeeland in kaart te brengen. Hij is hard aan het werk om ook de rest van de provincie te in ventariseren. Daaruit moeten we echter niet de conclusie trekken dat Zeeland "dus" mycologisch geheel onderzocht is. Ongetwij feld groeien er nog honderden soorten die nog niet zijn ont dekt. Enerzijds ligt het aan de grilligheid van de paddestoelen: soms duiken ze na jarenlange afwezigheid op een plek plotse ling weer op. Daarnaast is het ook zo dat geen enkele paddestoelenken ner alle soorten op naam gebracht krijgt. De verschijning van het rapport is hopelijk dus juist een stimulans om meer mensen aan te zetten om zich te werpen op deze wonderlijke groep van organismen. Ik heb mijzelf er al op betrapt dat ik bij het vinden van een zeldzame soort snel even opzoek of die al in "De Kuys" staat. Het rapport "De Paddestoelen van Noord-Beveland" is verkrijg baar door het overmaken van fl. 20 - op gironummer 5719596 t.n.v. W. Kuys, De Bongerd 58 te Goes. Afgehaald kost het rapport fl. 14.- Chiel Jacobusse Klu ifzwam men komen veelvuldig voor op de Schotman. De klei bloedsteelmycna gro op afgevallen takj 8

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 8