"Ik heb een tic van de natuur gekregen door dit werk" "We vormen een ontzettend goed werkend collectief bestuur" De discussie in de toekomst wordt: wat gaan we doen met de vrijkomende landbouwgronden? Luchten Even voorstellen Tijd Zoals vi weet is de Stichting Het Zeeuwse Landschap een particuliere organisatie, opgericht door een aantal natuur liefhebbers. Wat deze organisatie voor natuur en landschap doet, wordt bepaald door het bestuur van de stichting. De voorbereiding en de uitvoering van de genomen besluiten is de taak van de medewerkers in het kantoor Landlust en daarbuiten. En na tuurlijk zijn er vele wisselwerkingen. Wie zijn die mensen die belangeloos hun vrije tijd offeren voor de belangen van de natuur, hoe denken ze over de natuur en wat doen ze voor Het Zeeuwse Landschap? Een nadere kennismaking met drie van de acht bestuursleden: voorzitter Teun A. Vogel, secretaris Pieter H. Nienhuis en penningmeester Jan T. Laport. Sti enexcursie in Sa ftinghe met op de vo >rgrond pe mingmeester J.l Laport (1991). Het zal geen verwondering wekken: alle drie houden ze van het Zeeuwse land. Maar elk heeft toch een eigen voorkeur. Bij het woord natuur komen bij Laport in de eerste plaats asso ciaties met het water. "Ik zie de zee. Ik wandel graag langs het strand en geniet ook erg van de mooie Zeeuwse luchten." Vogel: Ik denk meteen aan landschap. Schorren, wind en luchten, het Zeeuwse landschap dus. Ik rijd dagelijks van Sint Philipsland naar Noord-Beve land over de Philipsdam en de Grevelingendam en de Zeeland- brug en dan ervaar ik het Zeeuwse landschap aan den lijve. Zo zag ik vanmorgen hon derden scholeksters in de berm van de Philipsdam. Ze zitten daar wel vaker, maar zoveel had ik er nog nooit eerder gezien. Dat wekt m'n belangstelling. Hoe komt dat, wat zit daarach ter, zo vraag je je af." Nienhuis, bioloog, maakt een scheiding. "Natuur is alles wat leeft en groeit en bloeit. Het kan een machtige eik zijn van 300 jaar oud, maar ook de roodborst die ik 's morgens gedag zeg. En alles wat er tussen zit. Land schap is iets anders. Ik hou van dat wijdse, dat lege. Ik kom uit Groningen en daar heb je een soortgelijk landschap als hier. Ik zou niet in de bossen willen wonen." Voorzitter Vogel was tot voor kort burgemeester van Sint Philipsland en is nu burgemees ter van Kortgene. Dat duurt, totdat deze gemeente opgaat in de grotere gemeente Noord- Beveland. Dan gaat hij met pensioen. Drie van de vier schil derijen in zijn kamer in het ge meentehuis hebben landschap pen als onderwerp. Vogel weet niet meer hoe lang hij al bestuurslid is. "Ik denk 'n jaar of tien. Ik ben in ieder geval zes jaar voorzitter". Nienhuis is part-time hoogleraar oecologie aan de Nijmeegse universiteit. Zijn hoofdwerk ligt op het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie, deel uitmakend van het Nederlands Insituut voor Oecologisch Onderzoek. Dit centrum in Yerseke is beter bekend als het Delta Instituut. Het zijn twee functies die volgens Nienhuis een vruchtbare wisselwerking met elkaar hebben. Hij is al bestuurslid sinds 1976 en heeft dus de hele spectaculaire groei meegemaakt van vrijwilligers organisatie tot de professionele club met 16 personeelsleden nu. "Al het werk werd in de begin periode door de bestuursleden gedaan", verduidelijkt Nienhuis. "Een kantoor hadden we des tijds niet. We deden alles thuis. U moet niet vergeten dat de betrokkenheid van de bestuurs leden in die tijd veel groter was. Ik heb bijvoorbeeld de directeur van Het Zeeuwse Landschap, Willems, nog benoemd." Laport let sinds 1987 op het geld van de stichting. Hij had gebruik gemaakt van de moge lijkheid vervroegd uit te treden. Als administrateur van de Vere niging voor Christelijk Onder wijs in Zeeland had hij veel ervaring in financiële en boek houdkundige zaken opgedaan. "Ik wilde toch wat te doen hebben, liefst buiten het onder wijs", zegt Laport. "Nienhuis was al jaren een schaakvriend van me en hij wees me op de openvallende bestuursplaats bij Het Zeeuwse Landschap." Het bestuurswerk is onbezol digd. Laport meent al gauw een dag per week aan Het Zeeuwse Landschap kwijt te zijn. De an- 9

Zeeuws Landschap | 1993 | | pagina 9