Planten kijken en opschrijven door Justus van den Berg* illustraties Rien Jacobusse Floron Per kilometer Monitoring Organisatie I)e Stichting Floristisch Onderzoek Nederland (Floron) stimuleert en coördineert het werk van vrijwilligers die zich bezig houden met het inventariseren van de Nederlandse flora. Nagelkruid. Aardvederkruid. Sinds 1989 zijn door honderden vrijwilligers vele honderdduizenden waarnemingen gedaan die door Floron zijn verwerkt in geautomatiseerde bestanden. Daarmee wordt geprobeerd inzicht te krijgen in de verbreiding van de in Nederland voorkomende planten. De jaarlijks geactualiseerde bestanden geven inzicht in de verbreiding van circa 1400 soorten planten. De waarnemingen worden gedaan "per kilometer Neder land is daartoe verdeeld in ruim 40.000 vakken van 1 km2. In Zeeland betreft het circa 2200 van dergelijke vakken. Elk jaar wordt geprobeerd van zoveel mogelijk blokken een lijst samen te stellen van alle soorten die daar voorkomen. ren voor bedreigende omstandigheden zoals verdro ging, verzuring of vermesting. Tenslotte krijgen de in Nederland bedreigde soorten extra aandacht. Dit zijn de soor ten die voorkomen op de door Floron samengestelde Rode Lijst van de Nederlandse Flora. Floron wordt geleid vanuit een Landelijk Bureau. De medewer kers van dit bureau coördineren het werk, verwerken de gege vens ens tellen de jaarlijkse overzichten samen. Scliijnspurrie. Dit gebeurt in nauw overleg met de coördinatoren van de 23 districten waarin Nederland Daarnaast worden gegevens verzameld van ruim 100 zoge noemde algemene aandachts soorten: soorten die makkelijk herkenbaar zijn bijvoorbeeld speenkruid en pinksterbloem en die tegelijk informatie leveren over de toestand van de natuur". Het zijn goede indicato- De verzamelde gegevens vormen niet alleen een moment opname van de Nederlandse flora. Zij maken het ook moge lijk de veranderingen daarin te ontdekken: vele soorten worden steeds zeldzamer en anderen lijken zich uit te breiden. De gegevens zijn van belang voor het beheer en de be scherming van de Nederlandse flora. Voor een aantal soorten en biotopen zijn, om de veranderingen gedetailleerder op de voet te kunnen volgen, speciale projecten gestart: monitoring-projecten. 10

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 10