Broedvogelinventarisatie Zwinstreek 1993 door A. P. Wieland Bij Het Zeeuwse Landschap doorlopen veel scholieren en studenten een stage oin op die manier een steentje bij te dragen aan het Zeeuwse natuurbehoud. Vaak worden daarbij natuurwetenschappelijke gegevens verzameld, die inzicht geven in de stand van zaken in de reservaten en daarmee in de effectiviteit van het gevoerde beheer. Alex Wieland volgde in het kader van de opleiding natuur-, en milieutechniek van O.C. 't Vanck te Velp tot voor kort Middelbare Bosbouw en Cultuurtechnische School een stageperiode bij de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Deze stageperiode was van 15-02-1993 tot en met 02-07-1993 en viel dus precies in het broedseizoen van de vogels. Naast praktische hulp bij het dagelijks beheer besteedde hij een deel van de tijd aan een inventarisatie van de broedvogels in de Zwinstreek. De gegevens van de broed vogelinventarisatie in de Zwin streek worden gebruikt voor het samenstellen van een ecolo gische kartering van het gebied. Naast het broedvogelonderzoek zijn er onderzoeken geweest, of aan de gang naar het voorko men van planten, dagvlinders en amfibieën in de Zwinstreek. Aan de hand van hel voorko men van bepaalde dieren of planten wordt het beheer geëvalueerd en eventueel het beheersplan bijgesteld. De geïnventariseerde gebieden in de Zwinstreek zijn: het Zwin, de Zwinweide, de Kievittepolder en een deel van de Oudelandschepolder Het Zwin is een sluftergebied waarvan ongeveer 65 hectare op Nederlands grondgebied ligt. Er is geinventariseerd in het schor, de strandvlakte en de aanliggende duinen. De Zwinweide ligt achter de zeedijk van het Zwin, in de Willem Leopoldpolder. Dit gebied is 9 hectare groot en bestaal uit natte weilanden. De Zwinweide ligt in de vroegere bedding van het Zwin. De verbinding met het huidige Zwin is er nog steeds via een ondergronds kwelstroompje. De Kievittepolder is 34 hectare groot en bestaat uit jonge dui nen met duinstruweel en zan dige graslanden. Het duin struweel bestaat hoofdzakelijk uit duindoorn, meidoorn, vlier, wilg en abeel. De Oudelandschepolder ten slotte bestaat uit 9 hectare natte weilanden, een klein stukje rietland en een stuk duin. In alle terreinen heeft Het Zeeuwse Landschap een aantal hectare in haar beheer. Zoals u in de broedvogellijst kunt zien is de Zwinstreek zeer rijk aan verschillende soorten broedvogels. Met name het grote aantal zangvogels in de duinbosjes van de Kievitte polder en de Oudelandsche polder is bijzonder hoog. Ook het grote aantal steltlopers en meeuwen in het Zwin zijn van grote waaide. Naast deze 47 soorten broed vogels zijn er tijdens het inven- Een dichtgegroeide geul in het Zwin. 12

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 12