Uit het beheer Ganzen op de Heen Koeien in Saeftinghe l IIIÉ0% S&Êt - - Vossen Op de Slikken van de Heen, hij Sint Philipsland is een ganzen- opvanggebied ingericht om daar wilde ganzen aan te lokken. Het opvanggebied is mede bedoeld om landbouwschade in de om geving te vermijden. Door inten sieve beweiding met runderen en paarden in het zomerhalfjaar wordt ervoor gezorgd dat er in de winter een korte eiweitrijke grasmat aanwezig is. Deze winter wisten ganzen het gebied voor het eerst in groot aantal te vinden. Er werden maximaal 3000 brandganzen getald, naast enkele honderden rotganzen en grauwe ganzen. De gemengde begrazing met runderen en paarden blijkt dus vruchten af te werpen. Overigens zijn de Przewalski- paarden die op de Slikken van Kievit. de Heen lie pen verhuisd naar een ander natuurgebied in de omge ving. Ze lopen tegenwoordig op de Plaat van de Vliet; een voormali ge zandplaat aan de voet van de Philips- dam. Ze ver vangen daar de eerder ingeschaarde Haflingerponies Op 26 maart 1994, zal in Maastricht het startschot gegeven worden voor het landelijk inventarisonderzoek van de boommarter. Dit zal plaatsvinden tijdens een werkvergadering van de Werkgroep Boommarter Nederland (WBM). Het onderzoek, dat in samenwerking met het Instituur voor Bos- en Natuuronder zoek IBN) wordt verricht, zal zich toespitsen op de inventarisatie van (krab)sporen en nestbomen van de boommarter. Om het onderzoek successvol te laten verlopen is de werkgroep op zoek naar vrijwilligers uit het gehele land, die middels een handleiding het veld in trekken op zoek naar de boommarter (sporen). Bent u geïnteresseerd om mee te werken aan dit project, heeft u een waarneming te melden of een dode boommarter gevonden, bel dan een van de landelijke coördinaten; A. van Roosendaal 05712-75185 P. Bloemhard 08367-64591 In het oostelijk deel van het Verdronken Land van Saeftinghe zijn het afgelopen jaar vrijwel alle schapen vervangen door runderen. Dit onder meer omdat de schapenhouderij economisch zeer moeilijke tijden doormaakt. Voordat de beheersverandering werd doorgevoerd is eerst onderzocht of begrazing met rundvee verantwoord was. Daarover waren de adviezen van deskundigen positief. Terecht is inmiddels gebleken. De vegetatie in het met rundvee begraasde gebied zag er prima uit en ook het aantal broedende weidevogels bleef zeker niet achter bij voorgaande jaren. De grauwe ganzen bereikten in de afgelopen winter zelfs een Przewalskipaard. - v.-*• v'.vT--_- - nieuw recordaantal. In januari werden maar liefst 42000 exem plaren geteld. Het blijkt dus dat de koeienbegrazing tot nu toe in alle opzichte de effecten van schapenbegrazing weet te evenaren In verschillende terreinen van Het Zeeuwse Landschap zijn de laatste tijd vossen gesignaleerd. I let Sieperdaschor, de Slikken van de Heen en enkele andere terreinen herbergen inmiddels de eerste vossen. Door velen worden ze met gemengde ge voelens begroet. Vossen kunnen onder vogels soms een ware slachting aanrichten, zeker als het gaat om soorten die in kolo- nieverband broeden. Berucht is het voorbeeld van lepelaars die door vossen uit hun broedkolo- nie werden verdreven.Zo n vaart zal het in Zeeland allemaal wel niet lopen. Mochten vossen hier bijvoorbeeld in een meeuwen kolonie terechtkomen, dan is het helemaal niet zo erg als de stand eens wat wordt afge roomd. Anders ligt het natuurlijk als het om meer kwetsbare soorten gaat.Wat ons betreft is de vos, net als alle andere inheemse dieren een welkome gast in de terreinen. Mocht er onevenredig grote schade aan bepaalde levensgemeenschap pen ontstaan dan kan de vos door bejaging binnen de perken worden gehouden. 15

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 15