Het verslag van een Saeftinghegids Laatste resten van grafveldje geborgen Op 31 oktober 1992 ontdekte Saeftinghegids J. Maebe een grafveldje waar enkele boom- kisten en planken werden gezien. Daags nadien gingen Maebe en Bleijenberg terug om de juiste plaats te bepalen en mogelijk verdere verkenningen te doen. De directie van Het Zeeuwse Landschap en de provinciaal archeoloog R. van Heeringen werden verwittigd, en vervol gens werden enkele planken van een kist geborgen. Zeer groot was onze verbazing toen de uitslag van nader onderzoek luidde dat dit veldje in 1057 daar was aangelegd. De skelet ten lagen met het hoofd naar het westen, wat er op wijst dat deze mensen christelijk begra ven waren. Het onderzoek is gebeurd aan de hand van de jaarringen uit een der planken. Het dendrochronologisch onder zoek wat zeer nauwkeurig is. De mensen lagen daarbij in stro. in een laag veen. en dat is dan ook de oorzaak dat alles nog goed geconserveerd was. Met een wisten we ook dat dit de eerste bewoning is uit Saefting- he. Wij gingen er van uit dat alles weg was, maar toch zijn we een paar keer terug geweest naar de plek. Op 20 september werd mij gevraagd om mee te werken aan een TV Jeugdserie "spoor zoeken op zee" voor de Stich ting Mother Sea. Dat was voor de uitzending op 15-2-1994. Wij vertrokken met het schip 'Prise of Mother Sea' vanuit Walsoorden met prachtig weer en oostenwind, het water liep zeer laag weg. De 5 kinderen die de hoofd rollen speelden waren verrast het geheimzinnige Saeftinghe te zien vanop de drukke Wester- schelde. Rond de middag werden de eerste stappen gezet en de eerste sporen werden gevonden van krabben en vogels. Ook gingen we langs de laagwaterlijn, naar de plek van het (naar ik dacht) verdwenen grafveld. Enkele verspoelde mensenbotten en potscherven zagen wij liggen, en dat maakte de kinderen attent. Plotseling hoorde ik een meisje roepen "Ik sta op een plank". Tot mijn zeer grote verbazing was dit weer een bovendeksel van een kist. Met tien kinderhanden werd het deksel bloot gelegd en een compleet geraamte kwam te voorschijn. Dit alles onder toezicht van een professionele kamera van de televisie. De vindster van het graf heet Jetje Hoed. De filmer en de producent von den het ook een grote sensatie. Dezelfde dag zagen we het hele gebeuren op het Jeugdjournaal. Op 24 september zijn we met Jos Neve, Ben Kuiper, Harry van Dijk. Joop Millenaar en R. Bleijenberg naar deze plek gevaren met een boot vanuit Walsoorden om het grafveld verder van alle mense lijke resten te ontdoen, dit om bezoek van sensatiezoekers te vermijden. In cle bekende grafkuil borgen we het komplete geraamte van de vorige dagen. Wij beschou wen dit als de oudste bewoon ster van Saeftinghe. In overeenstemming met de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek werd het geraamte geborgen om te wor den geconserveerd. We kunnen dit gebruiken in een toekomstig informatiecentrum. Wat de film betreft is niks in scène gebracht, alles is louter toeval. Wat het grafveldje betreft wat niet meer dan 50 x 50 meter is, is alles ontruimd en goed onderzocht met zogenaamde prikkers. De werkzaamheden zijn verricht met de vrijwillige gidsen van de Stichting Het Zeeuwse Land schap. Dank aan Jan de Klerk die zo bereid was voor het gebruik van zijn boot. R. Bleijenberg 16

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 16