aanpassingen in een streek dient vaak onderhandeld te worden en dan met name in die gebieden waar de Stichting Het Zeeuwse Landschap slechts het beheer heeft. Het Waterschap was bijvoorbeeld gespreks partner in de zaak over het al dan niet verhogen van het waterpeil van de veste bij de Wallen van Retranchement. Uitgangspunt van Stichting Het Zeeuwse Landschap hier was wederom het kweken van een moerasachtig klimaat. De ruimte tussen de naast de veste gelegen veedrinkputten en de veste zelf zou vochtiger kunnen zijn bij verhoging van het peil. Het Waterschap gaf groen licht hetgeen een gunstige wending gaf aan de amfibieënstand. Maar niet altijd werpen onderhande lingen vruchten af en regelmatig rest niets anders dan een af wachtende houding aannemen. Bijvoorbeeld als het een gebied betreft dat stukken beter inge richt zou kunnen worden als het "buurgebied" erbij betrokken zou worden. Dit laatste blijkt dan van een of ander bedrijf dat "voorlopig nog niet", aan verkopen denkt. Weer andere gebieden worden met opzet niet ingericht, omdat de natuur hier zelf al haar kracht al aanspreekt. De droom van elke natuurbe heerder is het verkijgen van een lang stuk aaneengesloten na tuurgebied. Geen prikkeldraad dat een abrupt einde betekent en geen kilometers vliegen om eindelijk in een volgend veilig plaatsje aan te komen. De natuurgebieden in Zeeuws- Vlaanderen vallen onder de zo genaamde Ecologische Hoofd structuur. In feite een langgerekt gebied dat helaas op dit mo ment nog veel te veel natuur gebiedonderbrekingen kent. De hoop is gevestigd op de aan koop van de Willem Leopold- polder: een gebied van 50 hec tare dat dan samen met Het Zwin en de Wallen van Retran chement de Zeeuwsvlaamse natuuroase zou kunnen vormen. Zout/zoet, hoog/laag, kortom: een paradijs waar de natuur ons optima forma haar authentieke gezicht zou kunnen laten zien. Vooralsnog leeft de hoop en wordt door ingrepen op klei nere schaal geprobeerd de die ren overgangs- en rustgebiedjes te bieden, die op de route tus sen de grotere gebieden liggen. Deze zogenaamde stepping- stones worden generaliserend ingericht: wat struikaanplant en het afgraven van grond vonnen in deze de publiekstrekkers. Het plaatsen van knotwilgen blijkt altijd een succes: ze worden niet hoog dus belemmeren de zon niet en bovendien is zo'n boom een ecologisch systeem op zichzelf. Het beheren van gebieden blijft een levendig beroep. Soms bewust met rust laten, soms bewust inrichten: alles echter in het licht van het creëren van de meest gunstige voorwaarden. 21

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 21