Van de redactie 1 Oe jaargang nr. 1 maart 1994 HET ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Land lust Postbus 25. 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Telefax 01106-3729 Postrekening 245740 Bank: ABN «AMBO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03-36.167 Giro van de bank 46882 Redactie S. Backx J. van den Boom G.J.C. Buth M. Jacöbusse R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Foto's en illustraties M. Jacöbusse A. Wie-land R. Jacöbusse J. Midavaine 1. 3, 4, 5. 8, 15 18. 19, 20. 21, 24 12. 13. 14 10. 11 17 Advertenties en promotie PUBLIBORN MEDIA Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief, Goes Inhoudsopgave Agenda 2 Van de redactie 3 Neeltjejans, van werkeiland tot natuurgigant 4 Rinus Antonisse, portret van een Zeeuws natuur- en milieujournalist 6 Kies voor meer natuur in hel waterschapsbestuur 9 Planten kijken en opschrijven 10 Broedvogel inventarisatie Zwinstreek 1993 12 Uit het beheer 15 Het verslag van een Saeftinghegids 16 De doden van het stroomgebied 17 Secretaris neemt afscheid 18 Natuurbeheer in de Zwinstreek 19 Omslagfoto Voor de blauwe reigers op Ter Hooge is het broedseizoen weer aangebroken. Een paar weken geleden werd het studierapport "De toestand van de natuur" gepresenteerd. Het is een vervolg op een eer dere versie, waarin een analyse gegeven wordt van de stand van zaken ten aanzien van flora en fauna. De gepresenteerde gege vens stemmen niet bepaald op timistisch: voor een groot deel van de planten en dieren geldt dat er nog steeds sprake is van een achteruitgang. Alle inspan ningen die voor de bescherming en het behoud van de natuur geleverd worden ten spijt. Het is ook niet zo verwonderlijk dat er van een keer ten goede nog geen sprake is. Als je de belang rijkste problemen: vermesting, verzuring, verdroging en ver snippering in hun omvang be kijkt, wekt het eerder verwon dering dat er voor sommige groepen wel een verbetering optreedt. Vogels bijvoorbeeld gaan niet langer achteruit en hetzelfde geldt voor hogere planten. In het rapport wordt geconcludeerd dat natuurreser vaten een buitengewoon be langrijke functie hebben en dat het beheer wat daar gevoerd wordt vruchten afwerpt, zij het in het ene geval meer dan in het andere. Wat insiders niet ver baast is dat ook wordt vermeld dat het beheer zoals dat ge voerd wordt in beheersgebieden die aangewezen zijn in het ka der van de relatienota, weinig resultaat oplevert. Wellicht is dat laatste, politiek gezien, wel de meest opzienbarende, maar ook de meest controversiële con clusie in het hele rapport. Waar gaat het om? In de Relatie nota is het overheidsbeleid ten aanzien van landbouwgronden met natuurwaarden vastgelegd. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om weilanden waar veel weide vogels broeden of kruidenrijke hooilanden. Vaak zijn het gron den die uit landbouwkundig oogpunt marginaal zijn, maar die juist voor de natuur van onschatbare waarde zijn. Onder scheid wordt gemaakt tussen reservaatsgebied en beheers gebied. Voor reservaatsgebied wordt aangenomen dat het be heer dennate veel beperkingen inhoudt dat het niet in het nor male boerenbedrijf inpasbaar is. De overheid stelt daarvoor geld beschikbaar om ze aan te kopen en te laten beheren door een natuurbeheersinstantie. In beheersgebieden wordt een vergoeding toegekend aan de boer voor een aangepaste be drijfsvoering, waarbij zoveel mogelijk rekening wordt gehou den met de aanwezige natuur waarden. Op het eerste gezicht snijdt het mes op die manier van twee kanten: de noodlijdende boe renbedrijven krijgen een alter natieve inkomstenbron en de natuur op het boerenbedrijf wordt zoveel mogelijk ontzien. Maar het blijkt dat natuur en moderne landbouw, hoezeer het laatste ook wordt aangepast, elkaar ten enenmale niet verdra gen. Maar er is meer: in de beheersgebieden wordt veelal gezondigd tegen het basis principe van het natuurbeheer. En dat luidt dat effectieve be- schenning van een soort alleen mogelijk is als je de hele levens gemeenschap waarin die soort voorkomt beschermt. En juist in beheersgebieden komt het al te vaak neer op ietsje later maaien voor de weidevogels; ietsje minder mest om de plantengroei te ontzien en ietsje minder spui ten om de slootranden kruiden rijk te houden. Die kleine beetjes helpen niet, zo wordt nu dus ook door wetenschappers geconstateerd. Voor de politiek misschien jammer. Je zou er zo lekker mee kunnen scoren als door één maatregel twee doelen gediend worden. Maar er is een andere manier om te scoren. Door er doodgewoon voor te zorgen dat de ervaren en des kundige terreinbeherende orga nisaties voldoende financiële armslag krijgen om ons aller leefomgeving met alles erop en eraan in stand te houden. Dus niet alleen geld voor prestigieu ze natuurontwikkelingsprojecten maar ook om op tijd een nieu we band aan de beheerstractor te leggen Chiel Jacöbusse 3

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 3