Neeltje Jans, van werkeiland tot natuurgigant door Ruud Houweling De Neeltje Jans, wie kent het niet. Ieder die Zeeland kent, kent ook dit gebied! Midden in de Oosterschelde gelegen tussen de "torens" van de indrukwekkende stormvloedkering. Het vlakke land van water en zand voor je als je Burgh- Haamstede achter je laat op weg naar Noord-Beveland. Slechts het grijze silouet van het Ir. Topshuis voor je en niet te vergeten de enorme windenergiemolens, die altijd werk hebben. Met de auto over de N57 hebben we links en rechts verre uitzichten. Zon, wind en water staan immers garant voor vele fotogenieke plaatjes. Zo ben je in een kwartiertje aan de overkant. Maar dan heb je veel gemist. Zo'n drie jaar geleden zag je op hel werkeiland links en rechts grote steen- en zandbergen liggen als afzichtelijke "monumenten" van de bouw van de stormvloedkering. En je ziet links en rechts nog steeds bergen. Maar wie goed kijkt ziet toch wel een verandering. Het is nu niet meer een puinhoop!! Op initiatief van Natuurmonu menten en Het Zeeuwse Land schap is er een uniek natuur gebied aan het ontstaan. Het unieke zit wel hierin dat op een terrein met resten bouwafval, zand, stenen en asfalt een natuurterrein is gemaakt. Een duinlandschap met vallei- tjes, meertjes en zelfs met sluf ters, waar het water bij hoogtij vrij spel heeft tussen de duinen. In de paar jaar dat dit landschap hier bestaat is er een grote diversiteit aan flora en fauna gekomen. Pioniersplanten als zeeraket, loogkruid en smal vlieszaad zie je op verschillende plaatsen. In juli waren verschil lende hellingen geel gekleurd door een tapijt van het Sint Jacobskruiskruid. Voor de vogels is het gebied een eldorado! Er zijn diverse rustgebieden op het eiland. Er is een vogeleiland gecreëerd aan de oostkant van de Neeltje Jans. Er is voedsel genoeg te halen op de bij eb droogvallende zandplaten in de Oosterschelde. Bij vloed kunnen de vogels rusten. Mantelmeeuwen, zilver meeuwen en scholeksters zijn veel geziene gasten. Maar ook de strandlopers, die altijd haast schijnen te hebben. Aalscholvers die graag uitrusten op de grote afmeerpalen. Afgelopen voorjaar was er een hele kolonie mantel meeuwen aan het broeden in een van de duinvalleien. Ook zijn er al enkele roofvogels gesignaleerd. Er wordt met spanning uitgekeken naar het voorjaar en de zomer, wat voor nieuwe ontwikkelingen die sei zoenen zullen brengen aan nieuwe verrassingen. Want het gebied is nog in ontwikkeling. Spel van zand en wind in het duinlandschap. 4

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 4