Rinus Antonisse Portret van een Zeeuws natuur- en milieujournalist door Chiel Jacobusse Weinigen lopen zo lang en zo intensief mee in het Zeeuwse natuur- en milieugebeuren als PZC-journalist Rinus Antonisse. Als min of ineer outsider weliswaar, want Antonisse hecht erg aan journalistieke onafhankelijkheid. Maar dan toch wel als zeer betrokken outsider, die vaak beter op de hoogte was van allerlei zaken dan menige betrokkene. Jarenlang onderhielden de provinciale natuur- en milieu organisaties een intensief en vruchtbaar contact met Rinus. Nadat hij afgelopen najaar benoemd werd tot chef Nieuwsdienst is er een voorlopig(?) einde gekomen aan de u schrijfaktiviteiten en dus ook aan de geregelde contacten. Een HOOgtepuntsn goed moment voor een terugblik. En dan ineens zijn we al een uur aan het praten, zonder dat we nog inhoudelijk op natuur en milieu in de media zijn inge gaan. Maar zo n staat van dienst moet toch wel de nodige verha len in zich bergen. Journalist worden was voor Antonisse de vervulling van een jongensdroom. Even heeft-ie getwijfeld tussen sociale academie of de journalistiek, maar uiteindelijk heeft de krant het pleit gewonnen. Het feit dat de keuze tussen juist die twee mogelijkheden moest vallen is in ieder geval tekenend voor een grote maatschappelijke betrokkenheid. Een betrokken heid die ook tijdelijk vertaald werd in een Statenlidmaatschap voor de PvdA, maar dat beschouwt Antonisse inmiddels als een jeugdzonde. Hij kwam direct na zijn Militaire diensttijd in vaste dienst als verslaggever bij de PZC in Terneuzen. Na een overplaatsing naar Goes vertrok hij tijdelijk en werd voorlichter bij de WMZ. Maar oude liefde roest niet. en na enkele jaren kwam hij opnieuw bij de PZC in Goes. Het was in de tijd dat het Zeeuws Coör dinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescher ming (nu de Zeeuwse Milieu federatie) als organisatie van de grond kwam en als Goesse verslaggever kreeg Antonisse regelmatig contact met de toen malig coördinator, Chris Kalden. En zo kwam Antonisse min of meer toevallig in de sector natuur en milieu terecht. En juist daar vond zijn maatschappelijke betrokkenheid een uitlaatklep. Na overplaatsing naar de cen trale redactie in Vlissingen en een daarmee samen gaande verder gaande specialisatie be steedde Antonisse uiteindelijk zo'n 60% van zijn tijd aan ver slaggeving over natuur en milieu. Met nieuwsfeiten, met achtergrondverhalen en met (1970) opiniërende artikelen. Naar zijn eigen zeggen zonder bepaalde voorkeur voor het één of het ander. Maar het waren toch wel vooral de opinieverhalen die spraakmakend waren en die bij vriend en vijand reakties oprie pen. Gedegen en goed gedo cumenteerde verhalen waren het, fel van toon en zonder aan zien des persoons. Niet zelden werden deurtjes van achter kamertjes opengetrapt, waarbij het behoorlijk kon stinken. En hij moet het nog gauw even kwijt: "Ik ben niet bepaald onder de indruk van het niveau van de Zeeuwse bestuurders.". Waardering en verguizing heeft het opgeleverd, maar Antonisse lijkt onder beide onberoerd te blijven. De invloed die Anto nisse met zijn verhalen uitoefen de schat hij zelf niet zo hoog in. Evengoed: in de wandelgangen werd hij soms "de zevende gedeputeerde" genoemd. Maar daar wil Antonisse niets van weten: "Ik hoop oprecht dat dat een grapje was". Zijn er hoogtepunten te noe men? "Nou nee, ik heb eigenlijk vooral dieptepunten meege maakt. Het is alleen maar slech ter gegaan met natuur en milieu. En de succesjes die er behaald werden die zijn zo marginaal dat dat absoluut niet opweegt tegen al de ellende waarover je steeds weer moet schrijven. Om toch een paar goeie dingen te noemen: Ik vond het heel plezierig dat de Grevelingen zout bleef. Dat zou je misschien een hoogtepunt kunnen noemen. Een goede ervaring was ook dat Landinrich tingsprojecten in de loop der jaren een ander accent gekregen hebben. Ik heb in de jaren 70 bijvoorbeeld veel geschreven over het feit dat de hele Poel op de schop ging in het kader van de ruilverkaveling "De Poel- Verslaggever in Goes. (1975) 6

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 6