Kies voor meer natuur in het waterschapsbestuur door Thijs Kramer* 2 maart 1994 is een datum om te onthouden. Dan vinden in Zeeland de eerste waterschapsverkiezingen 'nieuwe stijl' plaats. Om de opkomst te bevorderen is gekozen voor dezelfde dag waarop de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvinden en meestal staat de stembus in hetzelfde gebouw. Bijna iedereen van 18 jaar of ouder kan zijn stem uitbrengen. U dus ook! Het is in het belang van natuur en landschap dat u van deze mogelijkheid gebruik maakt. In alle waterschappen kunt u een stem uitbrengen op kandidaten die natuur en milieu een warm hart toedragen. Ook twee medewerkers van het Zeeuwse Landschap hebben zich verkiesbaar gesteld: Gert-Jan Buth op Schouwen-Duiveland en Chris de Groot voor het bestuur van het waterschap Noord en Zuid-Beveland. Waterschappen betekenen veel voor natuur en milieu in Zee land. Voor de natuurgebieden is het van het allergrootste belang dat er genoeg water is van goede kwaliteit. Dat is een taak van het waterschap. Verder zijn de waterschappen belangrijke beheerders van het landschap. Ze beheren sloten, dijken, wegen en duinen. Het water schap heeft ook een belangrijke milieutaak: de zorg voor het zuiveren van het afvalwater en schoon water in de sloten en kanalen. Of het waterschap goed reke ning houdt met de natuur- en milieubelangen is vooral een zaak van het bestuur. Tot nu toe bestaan de waterschapsbesturen bijna geheel uit boeren. De ervaring leert dat de medew er kers van het waterschap meestal wel van goede wil zijn, maar dat de besturen veranderingen in het waterschap tegenhouden. Vandaar dat de Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties op zoek zijn gegaan naar frisse gezichten met open oog en oor voor natuur en milieu. In elk water schap zijn 1 of meerdere kandi daten die zich in zullen zetten voor het natuur- en milieu belang. overigens niet met de bedoeling dat dit de kosten voor de burger groter maakt. Het zal vooral zaak zijn andere accenten te leggen in het werk van het waterschap, groene accenten. Wat willen de 'groene' kandi daten bereiken in het water schap? De Zeeuwse Milieu federatie heeft daarvoor een 10 puntenprogramma ontworpen. De kandidaten die gemeld hebben dat ze de 10 groene punten onderschrijven zijn: Waterschap Het Vrije van Sluis: Waterschap de Drie Ambachten: Waterschap Hulster Ambacht: Waterschap Walcheren: Ineke Batselaere (ingez. 12) Adri Paauwe( ingez. 2), Bouke Grootjans (geb. 22) George Sponselee (ingez. 13) Bert van de Hoef(ingez. 27), Anton van Haperen (gebouwd 7), Gosse Boonstra (ingez. 7), Hilde Onderdijk (ingez. 1) Waterschap Noord en Zuid-Beveland: Gerard Heerebout (ingez. 2), Wint de Wilde (gebouwd 7), Aad van der Perk (gebouwd 5), Chris de Groot (ingez. 34), Mariet van der Weele-Minderhoud (ingez. 38) Gerard Westerweel (gebouwd 3), Louis Sauter (ingez. 10) Gert Jan Buth (ingez. 19), Theo an Gelder (ingez. 13), Jan Berman (ingez. 15) Waterschap Tholen: Waterschap Schouwen-Duiveland: De groene punten zijn: natuur en milieu verdienen meer aandacht van de water schappen. het verbeteren van de kwali teit van het water in de sloten, kanalen en kreken verdient prioriteit. Er moet weer ge zwommen kunnen worden in onze polders. daarvoor is het ook nodig dat de vuile bodem van sloten en kanalen wordt schoon gemaakt. bij het beheer van de zeedij ken en duinen staat de veilig heid van het achterland voor op. Maar daar waar mogelijk heden zijn om natuurwaarden te bevorderen, moeten ze worden benut. waterschappen besteden bij het beheer van dijken, sloten en wegen in het binnenland veel aandacht aan natuur en landschap. Waterschappen bevorderen de aanplant van bomen en struiken en gebrui ken geen onkruidbestrijdings middelen meer bij het beheer. natuurgebieden verdienen voldoende water van goede kwaliteit. Zonder een goed waterbeheer heeft de natuur geen toekomst. waterschappen zetten zich in voor het terugdringen van het autoverkeer. Alleen plaatselijk verkeer op de polderwegen. Ruim baan voor fiets en wandelaar. Geen auto in de natuur. waterschappen staan alleen jacht toe in hun terreinen als het gaat om de bestrijding van schade. waterschappen behoren meer voorlichting te geven, zodat de burgers weten waaraan hun geld wordt besteed en ook waarvoor. Daarbij wordt extra aandacht besteed aan het hoe en waarom van de aanpak van de milieuproblemen. de waterschapslasten moeten binnen de perken blijven. Bij het verdelen van het geld verdienen natuur- en milieu zaken de prioriteit. Thijs Kramer is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufederatie. 9

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 9