De Plant van de Vliet in bet Kraninief-Volkerak inzet van de bijna 60 vrijwilligers die een handje hielpen bij het beheer en de bewaking van de terreinen. Daar naast werden door het IVN twee vrijwilligerskampen georganiseerd voor het onderhoud van de Eenden kooi in Anna Jacobapolder. Dat leverde bijna kosteloos een flinke opknapbeurt op. Het aantal personeelsleden bedroeg 27, waarvan er negen in tijdelijk dienstverband waren aangesteld. Door de groei van de organisatie is er sprake van een groter wordend gebrek aan menskracht. Er kwam in het verslagjaar een plan voor aan passing van de organisatie tot stand, waarbij een uitbreiding van vast personeel voorzien wordt. Na alle nieuwe aankopen en uitbreiding van de aktiviteiten in de afgelopen jaren bepaald geen overbodige luxe! Terreinen Van het grote aantal vermeldens waardige zaken omtrent het wel en wee van de terreinen pikken we hier alleen wat krenten uit de pap. De Eendenkooi Anna Jacobapolder werd door vrijwilligers, met logistieke en financiële steun van Aegon, ver eeuwigd op een prachtige videofilm die binnenkort in première gaat. Het terrein zelf bood plaats aan zeldzame broedvogels als roerdomp, ransuil en waterral. In de kleine kolonie van blauwe reigers was slechts één nest bezet. Wel werd ook een nest aange troffen in de naburige Bruintjeskreek. In het Krammer-Volkerak werden acht eilandjes opgespoten ten behoeve van de vooroeververdediging van de drooggev allen platen en schor ren. Deze vallen vanaf 1994 onder beheer van onze Stichting. In de Yerseke Moer werd, in het kader van de Landinrichting, een nieuw basisinrichtingsplan uitgevoerd in het natuurgebied. Het leverde naast een tijdelijk wat rommelig landschapsbeeld een fikse verbetering voor de beheerssituatie op. Een tekort aan klei werd opgelost door het uitvoeren van een kleinschalig natuurontwikkelingsproject, waarbij herstel van de historische situatie in opgehoogde en geëgaliseerde per celen werd gerealiseerd. Op Neeltje lans liep tijdens de voorjaarsstormen de Oosterscheldeslufter zover vol dat er een doorbraak naar het (zoete) duinmeer ontstond. Ook de Noordzeeslufter liep regelmatig onder en in het mondingsgebied deden zich daardoor fikse verande ringen voor. Het gebied krijgt door dit soort gebeurtenissen precies het karakter dat bij de aanleg voor ogen stond: een dvnamisch landschap, waar na de eerste menselijke aanzetjes de natuur de eerste viool speelt. De ruim 100 excursies in het gebied trokken veel belangstelling van het publiek, maar ook van beleidsmakers en sar» ■w V" Neeltje Jam 10

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 10