'*- a*** 0 rSg -_. .V »S aardige vondsten aan het licht. Tien tallen gele hoornpapavers in het vloedmerk, grote aantallen boom kikkers en 47 verschillende soorten broedvogels. Op de Wallen van Retranchement werd een groot deel van de versleten populieren gerooid. Eind 1993 waren zo'n 375 exemplaren gekapt. Landschappelijk een forse ingreep, die echter onontkoombaar is omdat de- bomen versleten zijn. Een plan voor herinplant van knotbomen en mei doornheggen moet ervoor zorgen dat het geheel in de toekomst minstens even mooi wordt. Tot slot de Hooge Platen. De aan wezige broedvogels hadden een prima seizoen. De grote sterns bereikten een recordaantal van zo'n 1400 broedparen. Net als de dwerg sterns (105 paar) en de visdieven (530 paar) brachten zij volop jongen groot. Mede dankzij de inspanningen van vrijwilligers die onder begeleiding van de beheersdienst een Hink deel van het bcheerswerk en de bewaking uitvoerden. Deze losse grepen uit het jaarverslag zijn zeker niet compleet. Hopelijk geven ze wel een indruk van de veelheid aan zaken die in onze natuurterreinen spelen. Wie het naadje van de kous wil weten kan een compleet jaarverslag opvragen. In het Verdronken Land van Saef- tinghe kwam een einde aan een honderdjarige traditie van schapen beweiding in het oostelijk deel dooi de familie Cleiren. Om economische redenen moesten de schapen ver vangen worden door runderen. Uit cultuurhistorisch oogpunt gezien jammer; maar natuurwetenschappelijk zijn de resultaten van runder- begrazing beslist niet minder. De vogelwerkgroep van de Steltkluut verrichtte in Saeftinghe heel veel inventarisatie-werk. Er werd een prachtig onderzoeksverslag gemaakt, en integraal in het Stichtingsjaar verslag opgenomen. In het Zwin en omgeving w erd een uitgebreide oecologische kartering De Wallen van Retranchement Lente in dc Terseke Moer andere beroepsmatig geïnteresseer den. Een soort voorbeeldproject voor natuurontwikkeling langs de Neder landse kust. uitgevoerd. De flora, de broedvogels en de amphibieën werden geïnventa riseerd en daarbij kwamen nogal wat 11

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 11