Aalscholverkolonie in het Veerse Meer aanzienlijke stroomversnelling gebracht. Inmiddels beheren we 7.000 hectare, waaronder unieke grote terreinen als het Verdronken Land van Saeftinghe en de Yerseke Moer. We kunnen steeds meer goede voorwaarden scheppen voor planten en dieren die hun leefgebied bedreigd zien. Dat kan ook zonder directe aankopen. Een paar voorbeelden: in het Veerse Meer hebben we de jacht gepacht om er zeker van te zijn dat et- niet gejaagd wordt. In Spanje is, in samenwerking met de andere Nederlandse landschappen, een groot landgoed in de Extremadura gekocht. Voor onze trekv ogels is dat rustpunt van levensbelang. Het illustreert ook weer de noodzaak tot internationaal denken. Flora en Fauna houden geen rekening met grenzen dus als je ze wilt beschermen moet je eroverheen." Hetzelfde geldt voor de hele organi satie van de natuurbescherming. Dat landschap is bijna nog ingewikkelder dan het mooie Zeeuwse landschap. „Wij werken nauw en goed samen met andere beheerders als Natuur monumenten en Staatsbosbeheer. Met de Zeeuwse Milieufederatie hebben we goede afspraken. In de natuurbescherming is weieens een grote, dikke horzel nodig om de boel pijnlijk wakker te prikken. Die horzelfunctie ligt niet in de lijn van het Landschap, dat met disharmonie In een tweedelig interview met Zeeuws Landschap direkteur Robert Willems kijkt ons nieuwe redactielid Mieke van der Jagt naar Het Zeeuwse Landschap. De geschiedenis, hoe het er nu voorstaat en wat de toekomstplannen zijn komen aan bod. Een portret van een bijna 60 - jarige organisatie. alleen maar een deel van het maat schappelijk draagvlak kan verliezen. Met achttien full-time medewerkers, honderd vrijwilligers en een schat aan deskundige bestuurders en adviseurs, is het Zeeuwse Landschap heel praktisch gericht. In die organisatie wordt onvoorstelbaar veel werk verzet, van specialistisch denkwerk tot simpele spierarbeid." Dat alles is onbetaalbaar als je bedenkt dat de factor arbeid in iedere onderneming veruit het meeste geld kost. Minstens zo onbetaalbaar is de zaak waarvoor het allemaal gebeurt: het behoud van het landschap dat, eenmaal verloren, met al het geld van de wereld niet terug te kopen is. In het volgende tijdschrift kijkt Robert Willems naar de toekomst van het het Zeeuwse Landschap. Het Zwin; het eerste reservaat van de Stichting 13

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 13