Een staaltje zelfvoorziening Fundraising Saeftinghe gaat door Bezoekerscentrum Saeftinghe Nieu we vlonders op het landgoed Landlust zijn gemaakt van hout uit het landgoed Het was een forse aderlating voor het karakter van het landgoed, toen enkele jaren geleden twee enorme beuken op Landlust binnen een jaar sneuvelden. De ene werd geveld door een harde storm, de tweede legde het loodje als gevolg van een combinatie van ouderdom, parasitaire zwammen en een lage grondwaterstand in de zomer. De dikke stammen waren te groot om ze zomaar te laten liggen en te goed om ze als openhaardhout te verkopen. Dus werden ze opgeslagen en gedroogd. Na een paar jaar waren ze geschikt geworden om gezaagd en verwerkt te worden. En zo kregen we een prachtige partij inlands hardhout ter beschikking. Slagbomen in de Yerseke Moer, vlonders in ter Hooge en verschil lende voorzieningen op Landlust zijn allemaal gezaagd uit het hout van de "Wachters" zoals de bomen in de buurt genoemd werden. Als dat geen waardig alternatief voor tropisch hardhout is! Klavertje drie; v.l.n.r. Erica Ruissen, Elzelicn de Jonge en Cora Ruissen Het grote geldbedrag dat gemoeid was met de- aankoop van het particuliere deel van Saeftinghe is nog lang niet bij elkaar. Gelukkig blijft ook de giftenstroom nog steeds doorgaan. Begin januari meldde zich "Klavertje-drie", een vriendinnenclubje dat door het houden van een natuurtentoonstelling met verkoping een bedrag van 156 gulden bij elkaar gebracht had voor het goede doel. Erika en Cora Ruissen en Elzelien de Jonge uit 's-Gravenpolder bestemden het bedrag voor de veiligstelling van Saeftinghe. Hartelijk bedankt! Al enkele jaren wordt gewerkt aan de totstandkoming van een bezoekers centrum voor het Verdronken Land van Saeftinghe. Het grote aantal excursieaanvragen dat niet gehono reerd kan worden maakt zo'n voor ziening noodzakelijk. Het ligt in de bedoeling om als er eenmaal een centrum is, de gemiddelde excursie- duur flink te bekorten, zodat meer bezoekers kunnen worden opgevan gen, zonder dat dat leidt tot extra belasting van het gebied. Aanvankelijk waren er plannen voor een buiten dijks centrum in een oud binnen vaartschip, maar daarvoor kon onvoldoende medewerking worden verkregen. Inmiddels is een kant-en klaar plan ontwikkeld voor een binnendijks bezoekerscentrum in Emmadorp. Het is een ambitieus plan, waar een totale investering van anderhalf miljoen gulden mee gemoeid is. Toch is de financiering een heel eind rond. Het regionaal ontwikkelingsfonds Zeeuws Vlaande ren, de provincie Zeeland en de Stichting Doen van de Nationale Postcode Loterij dragen allemaal in de kosten bij. Binnenkort valt de beslissing over een subsidie-aanvraag bij de EG. Als ook die positief uitvalt kan nog dit jaar met de bouw van het centrum worden gestart. Totaal worden in het centrum zo'n 30.000 bezoekers per jaar verwacht. Het postorderbedrijf Neckermann gaf al eerder blijk van haar betrokkenheid bij het Land van Saeftinghe door een forse sponsorbijdrage. Het contact leidde ook tot het -gretig geaccepteerde- aanbod om in de Neckermanncatalogus uitgebreid aandacht te besteden aan de Saeftinghe-aktie. Dat leverde flink wat giften uit het hele land op. Pasgeleden was er opnieuw een vervolg. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand in Terneuzen schonk Neckermann een bedrag van 25000 gulden voor het te bouwen bezoekers centrum Saeftinghe. Ook het Loodswezen betrok een nieuw gebouw in Terneuzen. Een cheque van 5000 gulden voor Saeftinghe was het vorstelijke gebaar waarmee deze organisatie de aktie voor Saeftinghe steunde. Het is hartverwarmend dat er in alle lagen van de bevolking zoveel steun is om dit stuk Zeeuws oerlandschap in stand te houden. En we moeten ons al sterk vergissen als hiermee het verhaal uit is. De fundraisingaktie gaat door. Zegt het voort 15

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 15