Saeftinghe in vier seizoenen )p initiatief van het bedrijf B U 'rojecten in Utrecht is dit voorjaar en uniek filmproject gestart over het "erdronken Land van Saeftinghe. det project, "Saeftinghe in vier eizoenen" behelst het maken van ïer videofilms over het verdronken and. Per seizoen wordt er één loofdthema belicht; de broedvogels n het voorjaar, de schorrevegetatie in e zomer, de geschiedenis en de cording van het land in de herfst en le begrazing van het gebied in de inter. Vanzelfsprekend komt het nieke brakwater landschap van aeftinghe in haar totale samenhang an bod. De ganzen, de slapende iekendieven, het gidsenwerk en zelfs iet culinaire aspect worden niet ergeten. Volop aandacht is er ook coor de bedreigingen van het gebied, zoals afslag, vervuiling en verruiging. Het project heeft de ambitie om een ompleet beeld van Saeftinghe te geven: zoals het was, zoals het nu is, naar ook het toekomstbeeld dat Het Zeeuwse Landschap voor ogen staat. De eerste film, "Lente in Saeftinghe" is inmiddels gereed. Na een schitte- ende zonsopkomst boven het gebied vorden enkele excursiedeelnemers-in- pe geïnterviewd over hun verwach- ingen van het gebied. Dan wordt en excursiegroep op de voet gevolgd. Het gaat om een groep mensen die zich na een oproep via het radioprogramma Vroege Vogels heeft aangemeld om in de film te figureren. Bijna allemaal zijn het mensen die nooit eerder in het gebied geweest zijn. In leeftijd variëren ze can 12 tot 84 jaar!! Het verloop van de tocht wordt afgewisseld met spannende natuurbeelden, waarin de scholekster, de kokmeeuw, de ture luur en andere vogels laten zien hoe gretig de lente in Saeftinghe door de natuur benut wordt. De minuscule plantjes die het slib vastleggen en het uitbundig bloeien de lepelblad komen ook uitgebreid aan bod. De excursie eindigt, door het opkomende water uit de geulen en slenken verjaagd, zoals elke excursie, in café 't Verdronken Land. De film geeft een treffend beeld van Saeftinghe in de lente. De tere prille schoonheid van de ontluikende natuur in contrast met de felle dvnamiek van de elementen tekenen Saeftinghe ten voeten uit. Maar ook de ervaringen van de gasten die het gebied betreden is heel pakkend weergegeven. De kijker is getuige van zowel komische klau terpartij en door modderige slikgeulen als de heldere roep van de tureluur of de stuntelige bewegingen van een jonge kok meeuw. Het is kortom een geweldige film geworden, met prikkelende con trasten naast harmonieuze beelden. Een must voor de liefhebber van Saeftinghe. De videobanden komen in de ver koop. Ze gaan een belangrijke rol spelen bij de ledenwervingsaktie het komende najaar (zie elders in dit nummer). Iedereen die donateur is of wordt krijgt de films tegen een sterk gereduceerd tarief. Wie één band bestelt krijgt 15 gulden korting op de winkelprijs van 45 gulden. Wie intekent op alle vier de banden ontvangt 80 gulden korting, en krijgt de hele serie dus voor 100 gulden. Bestellen kan nu al met behulp van bijgaande bon. De bon kunt u in een gefrankeerde enveloppe opsturen naar: Stichting Het Zeeuwse Landschap, Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand. Postcode Plaats: Hierbij bestel ik videoband voorjaar in Saeftinghe a 30,- videoband zomer in Saeftinghe a 30,- G videoband najaar in Saeftinghe a 30,— videoband winter in Saeftinghe a 30,- Handtekening:

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 17