Van de redactie^ WJMi Redactieadres Stichting „Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Telefax 01106-3729 Postrekening 245740 Bank: ABN*AMRO Middelburg Bank: Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie S. Backx, J. van den Boom, G.J.C. Buth, M. Jacobusse, M. v.d. Jagt R.J.B.M. Willems Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inleveren voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redactie weergeven. Advertenties en promotie PUBLIBORN media Zonnebloemstraat 46 Postbus 243, 4460 AE Goes Telefoon 01100-50505 Fax 01100-50300 Vormgeving en produktie Boom Kollektief, Goes Foto's en illustraties Chiel Jacobusse 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18,20,21,24 Hannie Joziasse 4 Wim Jacobusse 19 Ron Brouwer 8 Omslagfoto Groene specht. Eén van de broedvogels die het in Zeeland behoorlijk voor de wind gaat. Helaas gaan ook veel soor ten achteruit, zoals blijkt uit het nieuwe boek "Broedvogels van Zeeland". Meer daarover in ons volgende nummer (illustratie Adri Karman) Inhoudsopgave Agenda 2 Van de redactie 3 Op zoek naar... dijkplanten 4 Zomertijd vlindertijd 6 Witte zwanen - zwarte zwanen 8 Jaarverslag 1993; De groei gaat door 9 Het Zeeuwse Landschap toen en nu 12 Uit het beheer 14 Saeftinghc in vier seizoenen 17 II Nachtvlinders op Ter Hooge 18 Kaprijke herinneringen 20 Vele decennia achtereen heeft de natuurbescherming moeten wijzen op de achteruitgang van natuurwaarden. De toestand van de natuur is slecht en verslechtert verder. Deze signalen zijn de laatste jaren door een brede maatschappelijke stroming eindelijk doorgedrongen tot het besluit vormende politieke kader in ons land. Gevolg daarvan is dat er aan de lopende band rapporten verschijnen die niet alleen de signalen bevestigen maar ook aangeven welke wegen bewandeld moeten worden om het tij te keren en waar de financiën vandaan moeten komen om onze natuur te herstellen en nieuwe impulsen te geven. Allereerst dient natuurlijk het beleid te worden voortgezet om de nog res terende natuur veilig te stellen, maar er is ook een omvangrijk plan om nieuwe natuur te creëren en bij grote infrastrukturele werken dienen com penserende maatregelen genomen te worden om het evenwicht in stand te houden. Daarnaast zijn er vele plan nen om facetproblemen aan te pakken op bijvoorbeeld het gebied van de waterhuishouding, de vervuiling van de bodem door te veel mest en chemicaliën, herstelwerkzaamheden en algemene milieuzorg. De plannen worden op verschillende niveau's uitgewerkt en diverse instan ties zijn daarbij betrokken. Overhe den stellen via meestal ingewikkelde procedures geld beschikbaar, onder steeds wisselende voorwaarden. Via kerninrichtingsprogramma's voor het landelijk gebied kan veel gerea liseerd worden. Verschillende pro gramma's zijn in voorbereiding of zelfs al in uitvoering. Bij voorbereiding en realisatie van al deze plannen speelt ook onze Stich ting een wezenlijke rol. Projekten worden ingediend, gronden worden aangekocht, ingericht en beheerd. Dit alles vergt een enorme inspan ning; zowel organisatorisch als finan cieel. De overheid betaalt in de meeste gevallen slechts een deel van de kosten. De organisatie die een projekt wil realiseren, dient zelf zorg te dragen voor de zogenaamde co financiering. Nu zich mogelijkheden en kansen voordoen, is onze Stichting zelf ook vaak projektaanvrager. Dit betekent veel inspanning en zorg om de eigen financiële inbreng bijeen te krijgen waarbij een beroep wordt gedaan op fondsen, het bedrijfsleven en particulieren. Ook onze donateurs spelen daarbij een belangrijke onder steunende rol. Om naast onze traditioneel belang rijke taken van aankoop en beheer van natuurgebieden in te kunnen spelen op deze nieuwe mogelijkheden zal onze Stichting ook organisatorisch versterkt moeten worden. Wij willen daarbij gelijktijdig toenemende aan dacht geven aan goede voorlichting en een gepast medegebruik van onze terreinen voor hen die de natuur gebieden willen bezoeken, luist nu heeft onze Stichting de hulp van een ieder nodig. Wij zullen ons via mailings en een beroep op onze donateurs hiervoor extra inzetten. Wij verwachten ook dat de overheden ons zullen steunen. Bezuinigingsmaatregelen dienen juist in dit stadium voorkomen te worden. Toch is het alleszins zeker dat wij aan bezuinigingen kunnen ontkomen. De provinciale overheid overweegt bezuinigingen in de aankoopsfeer en voor verschillende objekten wordt (hopelijk tijdelijk) een gereduceerde bijdrage voor het beheer uitgekeerd. Een voortvarend en efficiënt beleid doch een goed toegeruste organisatie is van doorslaggevend belang om daadwerkelijk de verslechtering van de natuur een halt toe te roepen en om te buigen in een richting waarbij weer sprake zal zijn van toenemende natuurwaarde. Bezuinigingen passen daar niet bij. Laten wij de wens uitspreken dat de plannen nu niet eens papieren plan nen zullen blijken te zijn maar dat de overheid ook eens zal bewijzen haar plannen waar te willen maken door ruime ondersteuning. Onze Stichting zal met enthousiaste inzet zorgdragen voor haar deel! Robert Willems. 3

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 3