Sieperdaschor Begrazingsproblemen door droogte Herstel van de fundamenten van kasteel Hellenburg Een nieuw inspektie-bootje in regio Noord Mevrouw Sieperda niet haar zwager en enkele bestuursleden van Het Zeeuwse Landschap na de onthulling van het nieuwe naambordje bij het Sieperdaschor Afgelopen voorjaar heeft mevrouw Sieperda, in het bijzijn van het bestuur van Het Zeeuwse Landschap, in het Verdronken Land van Saef- tinghe een nieuw naambord onthuld. Vorig jaar heeft bij de aankoop van een gedeelte van Saeftinghe door Het Zeeuwse Landschap een legaat van wijlen de heer Sieperda een cruciale rol gespeeld. Ter ere daarvan is het gedeelte van Saeftinghe wat bekend was onder de naam Selenapolder omgedoopt in het Sieperdaschor. Grazende Przewalskipaarden op de Plaat van de Vliet Het Zeeuwse Landschap werkt samen met tientallen boeren. Zo grazen er elk jaar honderden runderen van boeren in de natuurgebieden. Dat gebeurt op basis van een 'om niet'- contract of een inscharingsovereen- komst. De begrazingsdichtheden in de gebieden zijn afgestemd op de natuurwaarden ter plaatse. Bij extre me weersomstandigheden moeten er echter tussentijdse aanpassingen plaatsvinden. Zo ontstond er afgelo pen zomer door de droogte in verschillende gebieden een tekort aan gras. Beesten moesten daarom verweid worden, of werden wat bijgevoerd met hooi. Drinkputten kwamen droog te staan, of verziltten, zodat water uit de kraan aangevoerd moest worden. In grotere gebieden, waarin verschil lende beweidingsblokken liggen, kwamen veekerende sloten droog te staan, zodat er snel noodrasters geplaatst moesten worden. Overigens is de droogte zonder verdere problemen verlopen. Zo'n extreem natuurverschijnsel zorgt er voor dat bijv oorbeeld de samenstel ling van de graslandvegetaties voor een aantal jaren wijzigt. Bepaalde planten sterven door de droogte af, terwijl anderen gebruik maken van de vrijgekomen ruimte in het vegetatie- dek. In 1958 werden bij herverkavelings werkzaamheden bij Baarland de fundamenten van het kasteel Hellen burg opgegraven. Dit kasteel is in 1477 verloren gegaan, waarschijnlijk tijdens een stormramp. In 1977 zijn de fundamenten gerestaureerd. Echter, door verwering van de voegen vallen de laatste jaren gedeelten van de fundamenten weer uit elkaar. Het Zeeuwse Landschap, beheerder van dit cultuurhistorisch monument, heeft daarom besloten de fundamen ten opnieuw te restaureren. Dit is mede mogelijk geworden door de aanwijzing van de Zak van Zuid- Beveland tot Waardevol Cultuur Landschap. Hierdoor ontstonden namelijk extra subsidie-mogelijk heden; het Ministerie van LN&V zal een gedeelte van de restauratiekosten financieren. Bij de restauratie wordt een extra steenlaag op de fundamen ten aangebracht. De fundamenten van kasteel Hellenburg zijn het gehele jaar door vrij te bezichtigen. In regio Noord van Het Zeeuwse Landschap, waar onder St.Philipsland plus het aangrenzende deel van de Oosterschelde en de Zeeuwse gebieden in het Krammer-Volkerak vallen, is onlangs een trailerbaar sloepje met buitenboordmotor in gebruik genomen. Het bootje heeft de naam 'Nereis' gekregen, de wetenschappelijke naam van de zeeduizendpoot, oftewel zager. (De eerdere suggestie 'Leegloper', zager in het Zeeuws, werd als niet-serieus-genoeg ter zijde geschoven.) Ron Brouwer, beheerder in deze regio, gebruikt het bootje onder andere bij het tellen van vogels en het toezicht houden op illegale plaatbetreding en wormenspitten in de Krabbenkreek en Het Slaak. 13

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 13