Neeltje Jans wordt verder ingericht Natuurwetenschappelijke Adviescommissie Fotoboek Nederlandschappen Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap beheren de kunstmatig aangelegde natuurgebieden op Neeltje Jans. Nu besloten is dat Delta Expo blijvend de organisatie is die het themapark-gedeelte van Neeltje Jans gaat exploiteren, kunnen de nog braak liggende delen van het voormalig werkeiland definitief ingericht worden. In het bijzonder gaat het om het gedeelte tussen het duinlandschap en het parkeerterrein van Delta Expo. Rijkswaterstaat, de Provincie, Delta Expo, Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumenten Pionierbejjroeiinj] in de duinen van Neeltje Jans gezamenlijk hebben recent plannen ontwikkeld om in dit braak liggende gebied het duinlandschap door te trekken. Uiteindelijk zal het natuurgebied en het expo-gedeelte min of meer vloeiend in elkaar over moeten gaan. Het landschap bij het expo-gedeelte zal er echter altijd wat kunstmatiger uit blijven zien. Vanwege verstuivingsperikelen zullen hier de duinen direkt na aanleg zo veel mogelijk vastgelegd worden door inplant van helm en stuifschermen. Elders op Neeltje Jans had in de duinen de wind de eerste jaren vrij spel, zodat de kunstmatige randjes weggepolijst werden. Het zand wat nodig is voor het doortrekken van het duinlandschap komt uit het grote zanddepot bij de Compartiments havens en het vogeleiland bij Neeltje Jans. Het is de bedoeling dat in het nieuw aan te leggen duingedeelte tevens een centraal natuur-informatie- punt komt. De beheerswerkzaamheden die de Stichting Het Zeeuwse Landschap verricht worden gevolgd door een Natuurwetenschappelijke Adviescommissie. Die commissie geeft het bestuur van de Stichting gevraagd en ongevraagd advies over de natuur- beheerswerkzaamheden van de medewerkers. De commissie wordt gevormd door 15 mensen van buiten de Stichting die specialist zijn op een bepaald vakgebied wat te maken heeft met het werkveld van Het Zeeuws Landschap. Prof.Dr.P.van der Aart, landschapsecoloog, is voorzitter van de commissie. Er wordt gemiddeld vier maal per jaar vergaderd. Hierbij worden onder andere besproken: nieuwe beheersplannen voor natuurgebieden, natuur ontwikkelingsplannen voor de omvorming van voor malig bouwland tot natuurgebied, en het jaarverslag van de Stichting. Onlangs zijn enkele nieuwe leden in de commissie benoemd. Dat zijn, met hun specialisme er achter; Drs. P. van der Reest, beleids-ecoloog, Dr. A. de Klerk, historisch geograaf, Drs. H. Storms, fysisch geograaf, H.Castelijns, vogelkenner, Ing.R.Meeuwse, bodemkundig hydroloog. Op 17 september, tijdens de opening van de "nationale Week van het Landschap", verschijnt het fotoboek "Nederlandschappen". Fotograaf Gerrit Gerritsen startte in 1983 met het fotoproject "Nederland schappen", een voortdurend groeiende serie dia's en foto's van vooral de lage delen van Nederland. Zo zijn er diverse foto's in het boek opgenomen van prachtige "Nederlandschappen" op de Waddeneilanden, langs de grote rivieren en in wijdse polders. Het boek verschijnt bij de tiende verjaardag van het project en toont op chronologische wijze 61 foto's uit de periode 1983-1993. De tekst in het boek is van de hand van Ir. K. Kerkstra, hoogleraar landschaps architectuur aan de Landbouwuniversiteit te Wageningen. Het boek is op een bijzondere wijze vormgegeven. Alle opnameplaatsen zijn bijvoorbeeld zo secuur weergegeven dat iedereen ze terug kan vinden. Het boek is in full-colour gedrukt, heeft een liggend A4 formaat en telt 112 pagina's. Vrijwel alle foto's in het boek zijn op grootformaat (20 x 30 cm) afgebeeld. De bindwijze is genaaid gebrocheerd (ISBN 90-802061-1-3). Steun uw landschap via een speciale aanbieding Een deel van de opbrengst van het boek komt ten goede aan het behoud van "Nederlandschappen", in beheer bij uw provinciaal landschap. Het is beslist een prachtig kado voor liefhebbers van het Nederlandse landschap in binnen- en buitenland. U kunt het boek bestellen door 42,90 over te maken op postgiro 2879860 ten name van de Unie van Provinciale Landschappen te Haaren o.v.v. "Nederlandschappen" en het provinciale landschap waarvan u donateur bent. Het bedrag van 42,90 is inclusief 3,- als bijdrage in de verzendkosten. U kunt het ook voor 39,90 afhalen bij uw provinciale landschap. Lezers van dit blad krijgen als extra kado bij het boek een set ansichtkaarten van "Nederlandschappen" van Gerrit Gerritsen. Wij danken u bij voorbaat voor uw steun. 14

Zeeuws Landschap | 1994 | | pagina 14